Cilt kanseri yapabilecek benler nasıl anlaşılır?

0
ben, beyaz yüz
Cilt kanseri yapabilecek benler

Uzun süre kalıcı olan veya aniden cildinizde beliren benler, cilt kanseri yapabilir. Tüm benler kanser değildir, ancak mevcut benler karakterlerini değiştirerek kanser riski taşıyabilirler. Benlerin deri kanseri olup olmadığını anlamak için ABCD kuralını izleyelim. Cilt kanseri yapabilecek benlerin birkaç özelliği vardır; Asimetri, sınır, renk ve çap.

ABCD Kuralı

A: Asimetri ( benin bir yarısı diğer yarısına benzemiyorsa; renk ve/veya şekil olarak )

B: Border ( benin sınırlarının düzensiz olma­sı; girintili çıkıntılı olması )

C: Color ( benin renginin homojen olmama­sı; kahverengi, siyah, kırmızı, gri, beyaz gibi renklerin iki veya daha fazlasının bir arada bulunması; alacalı görünüm )

D: Diameter ( ben çapının 6mm.den büyük olması; kabaca silgili kurşun kalemden büyük bir ben ) ABCD kuralındaki maddelerden herhangi biri veya birkaçının bulunması kişinin bir cilt hastalıkları uzmanına ( dermatolog ) baş­vurmasını gerektirir. Bir benin hiçbir darbeye maruz kalmaksızın kanaması veya üzerinde yara açılması, hızla değişim gös­termesi benin bir dermatolog tarafından görülmesini gerektiren özelliklerdir.

Uyarılar ve açıklamalar

1

Yeni çıkan benler veya mevcut benler için cildinizin düzenli muayenesini yaptırınız. Vücudunuzun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilecek benler tehlikeli ve cilt kanseri yapabilecek potansiyeldedir. Doğuştan bir ben kanser riskini daha fazla artırmaktadır. Asimetrik bir ben özellikle kanser riski taşımaktadır.

2

Simetrik benlerinizi kontrol edin. Ağrıya ve kanamaya neden olan benler ciddi cilt kanseri riski taşımaktadır.

3

Benlerinizin rengi kontrol edin. Düzgün bir renk dağılımı olmayan benler cilt kanserinin belirtileri olabilir.

4

Benlerinizin ebatlarını takip edin. Sürekli büyüyen benler ve bir fındık büyüklüğüne gelen benler kanser riski taşımaktadır. Ve tahlil edilmelidir.

5

Test ve tahlil için bir doktora başvurun. Bir benden kaynaklanan cilt kanseri olup olmadığınızı cerrahların ben üzerinde yaptığı analizlerle ve aldığı parçanın patolog tarafından incelenmesiyle sonuçlanacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.