Cilt kuruluğu nasıl önlenir? Nelere dikkat etmelisiniz?

0

Nemli ciltCilt kuruluğu yanlış bakım ürünler, cilt hastalıkları , yaşlılık gibi nedenlerle oluşabileceği gibi , tiroid bezinin gerektiği gibi çalışmaması , hava kirliliği ile gözeneklerin tıkanarak gerekli yağı salgılamaması gibi nedenlerle karşılaşılabilen bir cilt reaksiyonudur. Ayrıca kalıtsal olarak ta cilt kuruluğu görülebilir.

Kuru ciltlere gerekli bakımın yapılması ile cilt doğal nem dengesine kavuşturularak sağlık bir görünüm elde edilebilir. Aksi takdirde ciltte pul pul dökülme , kızarıklık , çatlama ,yoğun kırışık görünümü gibi sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Eğer kuru bir cilde sahipseniz saçak sudan mutlaka kaçınmanız gerekir. Sıcak su cildinizi daha fazla kurutacağından bakım sürecinize olumsuz etki yapar. Kuru ciltler nemi ve suyu daha hızlı kaybettikleri için sık sık nemlendirilmeye ihtiyaçları vardır. Özellikle kurulu çok fazla hissettiğiniz günlerde musluk suyu cildinize olumsuz etki yapabileceğinden ılık içme suyu ile günlük temizliğiniz yapmanız önerilir.

Kozmetik ürün tercih ederken mutlaka su bazlı nemlendirme özelliği yüksek , jojoba yağı , Hindistan cevizi yağı , kakao yağı gibi doğal yağ içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Özellikle alkollü cilt bakım ürünleri cildinizdeki kuruluğu arttıracağından ötürü ciltte su tutan , nemi içine çeken krem ve tonikleri kullanmalısınız. Ayrıca bakım ürünlerinizde protein bulunması hasar görmüş deriye esnekliğini geri kazandıracaktır.

Duştan veya yüzünü yıkadıktan sonra cilt suyu hızla emer. Emilen su eğer hemen buharlaşırsa cildiniz daha fazla kurulaşabileceğinden uygun bakım ürünlerini duştan çıktıktan hemen sonra kullanmalısınız. Yüzünüzü yıkadıktan ya da duştan çıktıktan sonra cildinizi havluyla nazikçe silip en fazla 3-5 dakika içince nemlendirici kreminizi uygulayın. Böylece cildinizdeki ıslaklık kullandığınız ürünün alt kısmında kalıp hızlıca buharlaşmayacaktır. Bu uygulama ile nemi hapsedeceğiniz için cilt esnekliğinizi arttıracaksınız.

Kuru ciltlerde iyi bir sonuç almak için bakım ürünlerinizi 6 haftaya kadar aksatmadan kullanmalısınız. Cildiniz tedavi olduktan sonra bakımlarınızı aksatmadan devam ettirmeniz kuruluk sorununun tekrar etmesini engelleyerek size sağlıklı görünümü muhafaza etme imkanı tanıyacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.