Cilt sarkması neden olur nasıl tedavi edilir?

0
Sıkı cilt
Cilt sarkması neden olur

Günümüzde insan ömrü ortalama 80 yaşlarına kadar uzandı. Bununla birlikte yaşlanma sürecinde oluşan şikayetler de artış göstermeye başladı. 35 yaşından sonra ciltteki kollajen ve elastik adı verilen liflerde değişimler oluşmaya başlıyor. Bu da cilt sarkması ve cildin gevşemesine neden olmaktadır. Ayrıca cilt sarkmasına neden olan bir diğer etmen ise yer çekimi ile birlikte yüz ve boyun bölgesindeki kas ve deride meydana gelen sarkmalar ile gevşemedir. Cilt sarkması herkesin ortak problemi olan 30 lu yaşlardan sonra sık rastlanan ve yaş ilerledikçe daha da artan bir sorundur. Yerçekiminin etkisi ile kollajen ve elastik lifler yerçekimine karşı koyamamakta bu nedenle de kişide cilt sarkması meydana gelmektedir. Ciltteki sarkmanın miktarı kişinin genetik yapısına, güneş ışınlarına maruz kalma süresine, beslenme alışkanlıkları ile sigara ve alkol gibi maddelere bağlı olarak ta değişim göstermektedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte aşırı kilo alıp verme sorunu da cilt sarkması nedenleri arasında yer almaktadır.

Cilt sarkmasının nedenleri

Cilt sarkmasının içsel nedenleri

1

Genetik faktörler:  Ailesel olarak taşıdığımız faktörler cilt sarkmasının en önemli nedenlerindendir.

2

Metabolizmadan kaynaklanan nedenler: Kişinin vücut yapısı, zamanla yaşadığı stres ve sinir gibi etkenler cilt sarkmasına neden olmaktadır.

3

Hormonsal nedenler: Özellikle bayanlarda 50 yaş sonrasında yaşanan menapoz gibi kişide hormonal değişikliklerin görülmesi neden olmaktadır.

Cilt sarkmasına neden olan dış etkenler

1

Cilt sarkması üzerindeki ilk dış etken yerçekimidir.

2

Aşırı şekilde güneşe maruz kalmak cilt sarkmasına yol açar.

3

Sigara ve alkol gibi nikotin içeren maddeler cildin yaşlanmasına ve sarkmasına neden olur.

4

Sinir ve stres cildi yaşlandıran en önemli dış etkenlerden biridir.

5

Kötü beslenme alışkanlıklarının edinilmesi kişinin kilo almasına ve cilt sarkmasına neden olur.

Yüzdeki sarkmanın nedenleri

Özellikle yüz bölgesindeki sarkmanın nedenleri deri altında bulunan yağ dokusunda meydana gelen azalmadır. Derinin orta tabakasında bulunan kollajen ve elastik liflerin sayısının azalması kişide gerginliğe ve strese neden olarak yüz sarkmasına yol açmaktadır. Yüzdeki dokunun oldukça gevşek olması ve yerçekiminin de etkisi yüz bölgesinde sarkma meydana getirmektedir. Vitamin eksikliği, bozuk diş yapısı ve solaryum gibi etmenler yüzde sarkmaya neden olmaktadır.

Yüzdeki sarkmaya karşı alınabilecek önlemler

Yüz stresin ve gerginliğin ilk yanıt verdiği bölgedir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte zamanın verdiği yorgunluk yüze yansıyarak cilt sarkması oluşturmaktadır.  Alınabilecek önlemlerden en önemlisi ise ciltte sarkma başlamadan önce birtakım gerekli tedbirlerin alınmasıdır. Yüz bölgesindeki çizgiler hafif haldeyken dolgu ve botoks gibi kırışıklık giderici önlemlerin alınması ileri yaşlar için oldukça önemlidir. Ayrıca bitkisel bakım kürleri, anti-aging ve lazer işlemleri de alınabilecek önlemler arasına yer almaktadır. Eğer ciltteki kırışıklıklar ilerlemeden önlem alınırsa cilt sarkması uzun vadede engellenebilir.

Cilt sarkması tedavisi

Cilt sarkması tedavisinde lazer, lazer harici cihazlar ve birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerin çoğunda cilt ve cilt altındaki doku yenilerek ciltteki sarkma tedavi edilmeye çalışılır. Bu yöntemlerle derideki kollajen ve elastik liflerin yenilenmesi için tedavi uygulanmaktadır. Tedavi kişinin yaşı, ciltteki sarkma derecesi ve cilt yapısı incelenerek planlanır. 30 yaş gibi dönemlerde görülen cilt sarkmalarında genellikle mezolift yöntemi tercih edilmektedir. Kişinin cildinde lekeler var ise bu durumda kullanılan tedavi yöntemi PRP ya da cildi soymayan lazer tedavileri olmaktadır. Eğer kişinin cildinde sivilce izleri bulunuyorsa bu durumda PRP ya da Fraksiyonel Lazer tedavisi uygulanması gerekmektedir. Bazı kişilerde orta yaş sınırında meydana gelen sarkmalarda ses dalgaları tedavisi yani Ultra Skin yöntemi tercih edilebilmektedir. İlerleyen yaşlarda ise cilt sarkması dolgu ile tedavi edilebilmektedir.

Cilt sarkması ilerleyen yaş ile birlikte yerçekimi gibi etkenlerin de yol açtığı olumsuz problemlerden birisidir. Önemli olan kişinin ciltte sarkma meydana gelmeden önce önlemler almasıdır. Bu nedenle beslenmenize dikkat ederek, sigara ve alkolden uzak kalarak, mümkün olduğunca stresten uzak kalarak cilt sarkmasını engelleyebilirsiniz. Cilt sarkması için kozmetik ürünler kullanmak yerine tamamen doğal bitkisel maskeleri tercih edebilirsiniz. Bu nedenle sizlere tamamen doğal ve masrafsız bir maske olarak yoğurt maskesini tavsiye ediyoruz. Yoğurt cildi canlı tutarak tazelemektedir. Cildinize yoğurt maskesi uygulayarak cilt sarkması için önlem alabilirsiniz. Ayrıca bol bol su tüketmeyi de ihmal etmemelisiniz. Su cildinizi genç tutabilmeniz için en gerekli maddedir.  Spor hareketleri ve en önemlisi de mutlaka haftada 3 gün 1 saatlik yürüyüş yapmanız cilt sarkmasını ve yaşlanmayı sizden uzak tutabilecek en güzel yöntemdir. Sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız beslenmenize, moralinize ve spora önem vermelisiniz. Aksi takdirde cilt sarkması, kilo almalar ve hastalıklar çok kolay bir şekilde size tutunabilecektir. Önlem almak birçok problemi uzak tutmaya bire birdir. Eğer ki yaşınız ilerlediyse ve cilt sarkması sorunu yaşıyorsanız sizlere önerdiğimiz tedavi yöntemleri için en kısa zamanda bir hekime başvurarak cilt sarkmasını ortadan kaldırabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.