Cilt Türleri

0
Cilt Türleri

Cildinizi tanıyor musunuz? Normal, kuru veya yağlı bir cilde mi sahipsiniz? Makyaj malzemelerinizi seçmeden önce cildinizi tanımanız ve cildinizin cinsine göre cildinize değişik malzemeleri uygulamanız gerekmektedir. Aşağıda her cildin özelliği verilmiştir. Bu özelliklere göre cildinizin tipini kolayca tayin etmeniz mümkün olacaktır. Yüz bakımı yapabilmek için cilt türünüzü iyi belirlemelisiniz. İster genel olarak cilt bakımı yapın ister yüz bakımı yapın cilt tipinize uygun ürünler kullanmalısınız. Aksi halde cilt bakımı yaptığınızı düşünerek cildinize zarar verirsiniz.

1Normal cilt

İdeal cilt normal cilttir. Rengi açıktır ve yumuşaktır. Küçük gözeneklidir. Elastiki ve pürüzsüzdür. Bu cilt tipine cilt bakımı yapmak kolay olacaktır.

2Kuru cilt

Kuru cilt kolayca pul halinde kalkar. Çatlamaya meyillidir. Çok ince kırışıklıklar bile kuru ciltte belli olur. Yüz bakımı yaparken cildi kurutacak maddeler içeren cilt bakımı ürünlerinden kaçınılmalıdır.

3Yağlı Cilt

Yağlı kısımlar özellikle burun etrafında, çenede ve alında belirgin olur. Burun ve çene üzerinde çoğunlukla siyah noktalar vardır. sivilceler için en müsait cilt türü yağlı cilttir. Cildinizin yağlı olup olmadığını anlamak için ince bir kağıt ile cildinizi silin. Kağıdın üzerinde yağ lekeleri kaldığı taktirde cildiniz yağlı demektir. Cilt bakımı da yüz bakımı da çok büyük özen ister. Cilt kendiliğinden yağlandığı için yüz bakımı ürünlerine çok dikkat edilmelidir.

4Karma cilt

Yanaklar ve elmacık kemikleri yağsız olur. Alın ortası, burun ve çene ise yağlıdır. Bu cilt türüne sahip olanlar yüzlerine ayrı ayrı malzemeler uygulamalıdırlar. Yüz bakımı konusunda en zorlu cilt tipi karma cilt tipidir diyebiliriz. Cildin farklı noktaları farklı tipte olduğu için cilt bakımı her bölge için ayrı uygulanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.