Ciltte çıkan kırmızı benlerin nedenleri nelerdir

0
Vücutta çıkan kırmızı benler
Ciltte çıkan kırmızı benlerin nedenleri

Çoğu insanda kırmızı benler bulunmaktadır. Aslında yapılan araştırmalarda her insanda irili ufaklı 10 – 40 adet ben olabileceği tespit edilmiştir. Benler genellikle 20’ li yaşlarda daha çok belirgin hale gelir. Bir kısmı, kahverengi, siyah pembe iken bazıları da kırmızı renkli benlerdir. Benler modern tıp dünyasında dis plastik nevüs olarak adlandırılmaktadır.

Kırmızı Benlerin Özellikler

Kırmızı benler kiraz anjiomlar olarak adlandırılır. Çoğu kırmızı benler sizin sağlığınız için bir tehdit oluşturmaz. Ancak çok fazla güneşe maruz kalırsanız kırmızı benleriniz artabilir ve mevcut kırmızı benler büyüyebilir. Ayrıca güneş yanıkları ve cilt tahrişleri oluşabilir.

Genetik Kırmızı Benler

Kırmızı benler kalıtsal veya genetik olabilir. Bu gibi kırmızı benler kolay tahriş olabilir ve iltihaplanarak kanama yapabilir. Ancak kırmızı benler genelde iyi huyludur ve genetik de olsa sorun teşkil etmez.

Kırmızı Benlerde Değişiklikler

Cildinizdeki kırmızı benlerin güneşe ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak renk tonlarında değişmeler, şekil bozuklukları ve ebatlarında büyümeler meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda bir dermatoloğa başvurmalısınız.

Kırmızı Benlerin Tespiti

Ciltte tek bir ben olduğu zaman bir konjenital nevüs olarak kabul edilir. Bu benler ileri yaşlarda edinsel nevüs olarak adlandırılır. Yüz benlerinin çoğu doğumdan önce oluşur. Ancak 50 yaşlarında daha da artacaktır. Bu nedenle bu yaşlarda doktorlarla görüşmek gerekir.

Kırmızı Benlerin Çıkma Potansiyeli

Kırmızı benler enfeksiyon sonucu olabilir. Kırmızı renk ise ben sınırlarında bulunan kan damarlarından rengini alır.Aşırı güneşle gözeneklerden çıkar ve büyümesi artar.

Kırmızı Benlerin Tanısı

Kırmızı benlerinizin kötü olduğu kanısına varan dermatolog, daha fazla bilgi ve detay için eksizyon biyopsileri uygulayabilir. Kırmızı benler yüksek riskli sorun ise renkli Doppler cihazı ve yüksek frekans cihazı ile analiz edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.