Ciltte kırışıklık oluşumu nasıl engellenir?

0

kırışıklık oluşumuZaman içinde cilt dokusunda meydana gelen kırışıklıkların engellenebilmesi amacı ile kozmetik dünyasında en çok tercih edilen destekler A vitamini ve bu vitaminin türevleri olmaktadır. Bunun yanında, A vitamini kadar sık gündeme gelmese de C vitamini ve selenyumun yanında, sporun, suyun ve elbette dengeli ve sağlıklı beslenmenin de ciltte kırışıklık oluşumu sorununu engellediği bilinen bir gerçektir.

C vitamini, bağ dokusu adı verilen koruyucu tabakayı korumada adeta bir anahtar gibidir. Cildin elastikiyetini ve genç kalmasını sağlayan kolajen bu dokuların bir elemanıdır ve C vitamini, kolajen sentezinin yapılmasında gerekli olan sistemi kurar. Normal şartlar altında, suda eriyebilen bir vitamin olan C vitaminini günlük beslenme düzenimiz içinde alırız. Kimyasal adı askorbik asit olan C vitamini, sindirim kanalı ile kana ulaşır ve vücudun her yerinde dolaşıma girer. Metabolizmanın ihtiyacından fazla olan C vitamini, idrar yolu ile dışarı atılır. Gün içinde tüketilen sebze ve meyveler C vitamini için güçlü ve yeterli kaynaklardır. Bir yetişkinin günlük C vitamini ihtiyacı 300 ila 500 mg arasında olsa da sigara kullanan kişilerde bu ihtiyaç artmaktadır. Kişilerin yaşı ilerledikçe kan dolaşımının yavaşladığı ve güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalınan sürenin arttığı düşünülürse, yaşlı ciltlerin genç ciltlerden daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir. Ciltte kırışıklık oluşumunu engellemek için gençlerin günlük meyve ve sebze tüketimini düzenli bir şekilde sürdürmesi yeterli olabilirken, yaşlı ciltlere C vitamini içeren kremler uygulandığında sonuçlarda olumlu değişimler gözlenmiştir.

Güneşe dikkat!

Bir cildin sağlığı için en önemli tehdit olan ve ciltte kırışıklık oluşumunu artıran en önemli etken elbette güneşten gelen ultraviyole ışınları olmaktadır. Çünkü ultraviyole ışınları nedeni ile,
Hücre içi metabolizma bozulur.
Kan akışı yavaşlar.
Ter ve yağ bezlerinin fonksiyonları bozulur.
Kolajen yapımı azalır ve var olan kolajen lifleri kalınlaşır.

Bu etkilerden korunmak için sunblock adı verilen yani ultraviyole ışınlarını tam olarak kesen kremlerin yanında C vitamini uygulaması yapıldığı takdirde, serbest radikallerin oluşumu azalmakta ve ciltte kırışık oluşumu engellenebilmektedir. Ancak bu ve benzeri ürünlerin güneşe çıkmadan en az 20-30 dakika öncesinde kullanılması gerekir.

Vitaminler çok iyi birer destektir

En az C vitamini kadar önemli olan bir başka destek de E vitaminidir. Çünkü E vitamini güçlü bir antioksidandır ve bu özelliği sayesinde serbest radikalleri ortadan kaldırır. E vitamini içeren krem ve benzeri ürünler, güneşe çıkmadan önce değil, güneş ışınlarına maruz kaldıktan sonra kullanılmalıdır. Güneşlenildikten sekiz saat sonra kullanılan E vitamini yağı, cildi zararlı oluşumlardan ve olası şişmelerden korumaktadır. Öte yandan ağız yolu ile alınan E vitamini de ciltte kırışık oluşumu önünde güçlü bir engel olmakta ve bu uygulamanın cilt için çok daha sağlıklı olduğu görülmektedir.

Selenyum da E vitamini gibi etki gösterir. Sağlıklı bir cilt için günlük olaran 50-200 mikrogram selenyum alınmalıdır. Bunu da günlük beslenme içinde kullanılan soğan, sarımsak gibi besinlerden elde etmek mümkündür. Bunun yanında en iyi selenyum kaynaklarından biri de en başta ton balığı olmak üzere tüm balıklardır.

Ciltte kırışıklık oluşumu üzerinde hızlandırıcı etkisi olan bir diğer etken de sigaradır. Sigara, içindeki maddeler ile damarların büzülmesine ve kan akımının azalmasına, ciltte tahriş ve kurumalara neden olur.

Yeterli su tüketmek,sağlıklı bir cilt için çok önemlidir. Gün içinde yeterli miktarda su içmek, pek çok sağlık sorunun engellediğim gibi ciltte kırışıklık oluşumunu da geciktirir.

Dolaşım sisteminin sağlıklı olması, sağlıklı bir cilt için gereklidir. Çünkü, dolaşımını düzenli olması hücrelerin daha sağlıklı olması ve daha fazla oksijen alması anlamına gelir. Bunu da sporla sağlamak mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.