Ciltte pullanma ve kızarıklık neden olur nasıl geçer?

0
Kızarık cilt
Ciltte pullanma ve kızarıklık

Cildinizde özellikle yüz bölgesinde küçük, kuru pullar ve yamalar fark edebilirsiniz. Herhangi bir özel renge sahip olmayan bu pulları parmağınızla hissedebilirsiniz. Bunlar aktinik keratoz olarak adlandırılan noktalardır. Böyle bir sorunu uygulayacağınız basit yöntemlerle çözebilirsiniz.

Ciltte pullanma ve kızarıklık için ipuçları

1

Cildinizi her zaman gözlem altına alın. Özellikle güneş ışınları cildinizi bozacaktır. Güneş ışınlarına dikkat edin. Bazı cilt bozukluklarını yaşlanmaya bağlasanız da aslında onlar güneş ışınlarının verdiği zararlardır.

2

Vücudunuzda bulunan her bir leke ve istenmeyen siyah noktar kanser riski taşıyor olabilir. Bu durumlarda panik yapmadan bir dermatoloğa görünün.

3

Bu pul lekeleri, güneş yanıkları olabileceği gibi, cildinizin aşırı soğuğa uzun süre maruz kalmasıyla da meydana gelebilir. Cildinizde pullanmalar sonrası kabarcıklar oluşabilir. Bu durum pulların altından sağlıklı yeni cilt hücrelerinin çıkıyor olması anlamına gelmektedir. Ayrıca bazı durumlarda pullanmalar, kızarıklığa ve kabuklanmalara yol açacaktır.

4

Bu pullanmaların tedavisi için kremler kullanabileceğiniz gibi, fotodinamik terapi denilen küçük cerrahi yöntemler de deneyebilirsiniz.

5

Bu pullar aktinik keratoz denilen siyah noktalara sebebiyet verebilir ve istenmeyen kalıcı lekeler oluşabilir. Bu yüzden cildinizi 3 aylık periyotlarla dermatoloğa gösterin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.