Ciltteki kahverengi lekeler nasıl tedavi edilir?

0
kahverengi lekeler
kahverengi lekelerin tedavisi

Cilt üzerindeki lekeler birçok farklı yollardan insan vücudunda oluşmaktadır. Örneğin, yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri, güneş lekeleri, çil lekeleri ve ciltteki renk pigmentasyonlardan oluşan lekeler olarak isimlendirilebilirler. Özellikle ileri yaşlardan itibaren çok sık görülmeye başlayan bu lekeler en fazla el ve yüz bölgelerinde bulunmaktadır. Kahverengi lekeler özellikle güneş ışınlarına maruz kalma ile vücutta çıkmaktadır. Güneş ışınlarına karşı kullanılacak kremler ile çıkmalarını biraz önleyebilirsiniz. Ayrıca bu lekelerin kaldırılması için bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

1

Limon suyu kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz. İleri yaşlarda çıkan bu lekelerden kurtulmak için en ucuz ve kolay yöntem limon ile tedavi yöntemidir. Limon beyazlatıcı özelliği olduğu için iyi bir doğal ilaçtır. Sitrik asit özelliği olan limon suyunu kullanmanın yanı sıra limonları ince ince dilimleyerek lekeli belgeleriniz üzerine koyabilirsiniz.

2

Eczanelerden temin edeceğiniz Hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Özellikle diş beyazlatıcı ve saç boyalarında kullanılan hidrojen peroksit cildinizdeki kahverengi lekelerin temizlenmesinde limon suyundan daha etkilidir. Sanayi tipi hidrojen peroksit %30 -35 daha fazla etki ederek cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden sadece eczanelerden temin ettiğiniz hidrojen peroksitleri kullanın.

3

Ayranlarda çok fazla miktarda laktik asit bulunmaktadır. Laktik asit kahverengi lekeleri yok etmekte oldukça etkilidir. Bu yüzden lekeli bölgelerinize ayran uygulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

4

Doktorunuzun vereceği reçetelerle temin edebileceğiniz hidrokinon içerikli ilaçlar da lekelerin temizlenmesinde etkilidir. Hidrokinon içerikli krem ve losyonlar kullanırken doktorunuzun veya dermatoloğunuzun tavsiye ettiği uygulama şekline özen gösterin.

5

Glikolik asit gibi cilt soyucu maddeler kullanarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Kızarıklık ve deri yanması gibi ağır vakalarda kullanılan bu yöntem biraz pahalı ve risklidir. Bu yöntemi uygulamadan önce eğitimli güzellik uzmanı ve uzman doktorlarla görüşmelisiniz.

6

İyi bir plastik cerrah veya dermatolog tarafından gerçekleştirilecek mikrodermabrazyon işlemi ile kahverengi lekelerden kurtulabilirsiniz. Tıbbi bir işlem olan derma brazyon küçük kristaller kullanarak cildin üst tabakasının fırçalanarak temizlenmesidir. Bu işlem ile kahverengi lekelerin görünümünü azaltabilirsiniz.

7

Lazer yoluyla ciltlerin soyularak temizlenmesi yöntemini deneyebilirsiniz. Lazer ışınları kahverengi lekeleri hedef alarak sadece cildin üst tabakasında ısı ile yakma işlemini gerçekleştirir ve cildinizin yenilenmesini sağlar.

İpuçları

Tedaviler herkes için aynı etkiyi göstermeyebilir, bu yüzden doktorunuzla sürekli iletişim halinde olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.