Ciltteki siyah noktalar nasıl geçer nasıl temizlenir

0

siyah nokta tedavisiCiltteki siyah noktalar özellikle yağlı cilt yapısı olan kişilerin ortak sorunudur. Diğer cilt yapılarında bile burun üstünde siyah nokta oluşumu görülebilir. Ciltteki siyah noktaların nasıl geçeceği hakkında herkes kendine göre bazı araştırmalar yapar. Bunun için önerilmiş çok sayıda tavsiye var. Ancak en önemlisi cildin temiz tutulmasıdır. Ciltteki yağ dokusunun temizlenmesi ve gözeneklerin açılarak, cildin nefes alması sağlanmalıdır.

Ciltteki siyah noktalar nasıl temizlenir?

Öncelikle yüzünüzü uygun pH derecesi olan sabun ve temizleyici maddeler kullanarak yıkayın. Temizlenmiş cildinize en az 10 dakika süreyle yumuşatıcı bir kremle ovarak masaj yapın.

Daha sonra yarım litre kadar suyun içine biraz kuru papatya, ıhlamur ya da nane koyarak, yaklaşık 20 dakika kadar kaynatın. Ardından temiz bir havluyu suyun içinde ıslatın. Fakat suyun biraz ılınmasını bekleyin. Havluyu yüzünüzü örtecek şekilde kapatın. Yüzünüzde havlunun soğumasına kadar bekleyin. Bunu en az 4 defa uygulayın. Artık siyah noktalar iyice yumuşamıştır. Bir parça pamuğa krem sürüp yüzünüzü temizleyebilirsiniz. Cildinizde bulunan siyah noktaları ya baş parmağınızı kullanarak ya da iğnesiz bir şırıngayla hafifçe iterek çıkarın. Cildiniz siyah noktalardan temizlendiğine göre, cilt bakımınızı maskeyle tamamlayın.

Ciltte siyah nokta oluşumunu engellemek için maske

Maskeyi hazırlamak için kuru bademi havanda iyice dövün. Bademi dövdüğünüz havandan suyunu ve yağını ayırın. Kalan posayı güneş alan bir yere koyarak kurutun. Bunun çok az sulandırarak cildinize sürün. Maskeyi yarım saat kadar cildinizde bekletin. Daha sonra cildinizi temizleyerek, nemlendirici krem sürerek bakımı tamamlayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.