Cinsel organda et beni sebepleri ve tedavisi

0
utanç, kadın, baş ağrısı
Cinsel organda et beni

Üreme çağındaki kadınlarda sık görülen sorunlardan birisi  de cinsel organda et beni olmasıdır. Kimileri bunu önemserken kimileri de pek dikkate almazlar. Ancak bu benlerin büyümeye ve çoğalmaya başlaması endişeye neden olarak doktora başvurmayı gerektirir. Cinsel organda et beni çıkması bazen basit bir ben olabileceği gibi bazen de cinsel yolla bulaşan hpv virüsü ile bulaşan bir enfeksiyon olabilmektedir. Cinsel yolla bulaşabilen bazı rahatsızlıklar nedeniyle genital bölgede et beni oluşabilir, ayrıca bu bölgenin dışkı ve idrar boşaltım sistemine de yakın olması enfeksiyon ve tahriş gibi sebeplere de neden olmaktadır. Bu nedenle cinsel organda et beni gibi bir sorunla karşılaşıldığında en kısa zamanda doktor kontrolüne başvurmak sağlık açısından çok önemlidir.

Cinsel organda et beni oluşması genellikle çok eşli ve güvenli bir cinsel temas yaşamayan kişilerde görülmektedir. Bu tip durumlarda özellikle de kadınlar uzun süre tedavi görmezlerde cinsel organda et beni oluşumu kansere kadar gidebilmektedir. Bu nedenle kesinlikle ihmale gelmeyecek kadar önemli bir konudur.

Cinsel organdaki et beninin tedavisi hastaya bulaşan virüse ve tedavinin doğru bir şekilde uygulanmasına bağlı olarak yapılmaktadır. Cinsel organda et beni radyofrekans, kriyoterapi, koterizasyon gibi cerrahi müdahalelerle tedavi edilebilir. HPV adı verilen bir virüsün özellikle genital bölgede hem erkekte hem de kadınlarda görülebildiği şeklidir et benleri. Bu virüsün bulaşmasında 18-20 yaşlardaki cinsel ilişkiler çok risklidir. Siz ya da ilişkiye girdiğiniz eşiniz birden fazla kişiyle cinsel temas yaşıyorsa virüsün bulaşma etkisi artacaktır. Bu nedenle güvenli ilişkiye özen göstermelisiniz. Çok eşlilikten kaçınma ve prezervatif kullanma ile korunma sağlayabilirsiniz. Ayrıca cinsel organınızın temizliğine ve hijyenine özen göstermelisiniz. Cinsel organda et beni oluşumu varsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.