Çocuklarda saç dökülmesinin nedenleri ve tedavisi

0

saçı dökülen çocukÇocukların da saçları maalesef dökülebilmektedir. Çocuklarda saç saçkırana benzer para şeklinde saç dökülmeleri de meydana gelebilmektedirf. Çocuğun yaşı kaç olursa olsun bu problem yaşanabilir. Çocuklarda saçkırana benzer saç dökülmesinin sebebi psikolojik faktörlerdir.

Çocuklarda saç dökülmesine çeşitli mantar enfeksiyonları da sebebiyet verebilmektedir. Bu tip saç dökülmesinde saçlar para şeklinde değil daha çok genel olarak dökülür ve noktalı bir hali vardır. Çocuklarda saç dökülmesi mantar enfeksiyonunun belirtilerinden biri olabilir.

Genetik hastalıkların belirtilerinden birisi de saç dökülmesidir. Çocuklar da bu saç dökülmesinden etkilenirler.

Ayrıca çocuklardaki vitamin eksikliği de saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu nedenle çocukların düzenli ve dengeli beslenmeleri gerekir. Düzenli ve dengeli beslenme vücudun demir miktarını da olumlu yönde etkiler. Demir eksikliği saç dökülmesi sebeplerinden birisidir.      

Çocuğunuz ateşli bir hastalık geçirdiyse bu da saç dökülmesine sebep olur. Bu hastalıklardan bazıları kızamık, kızılcık, kabakulak, bademcik iltihabıdır.bu tarz saç dökülmeleri saç derisinde hasara neden olmayacaktır. Dolayısı ile saçlar tekrar çıkar. Ateşli hastalıklarda saç dökülmesine sık rastlanmaktadır.

Çocuklarda saç dökülmesi sadece belli bölgelerde olabileceği gibi saçın genelinde de görülebilir. Bazı durumlarda tüylerde de dökülmeler oluşur.

Çocuklarda Saç Dökülmesi Tedavisi

Yukarıda bahsettiğimiz rahatsızlıkların sonucunda meydana gelen bir saç dökülmesi mevcutsa bu herhangi bir hastalığın belirtisi olduğundan daha çok hastalığa yönelik tedavi amaçlanır.

Bunun dışında eğer erişkinlerdeki gibi bir saç dökülmesi görülürse kullanılan saç bakım ürünlerinin doğru seçilmesi ve saça bakım uygulanması gerekir.

Demir eksikliğinden kaynaklanan bir saç dökülmesi mevcutsa demir takviyesi yapılır.            

Çocuklarda saç dökülmesi tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Saçlar ilerleyen dönemlerde yeniden çıkacaktır. Bu nedenle endişe edilmemesi gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.