Contractubex işe yarıyor mu?

9
Kalça, popo
Contractubex

Son yılların mucize jel merhemi Contractubex gün geçtikçe adını daha fazla duyurmaya başlıyor. Özellikle deri bütünlüğünün bozulduğu yanık izleri, dikiş izleri, ameliyat izleri gibi durumlarda tercih edilen bu jel kişiler tarafından lazer tedavilerinden sonra oluşabilen izlerin veya sivilce izlerinin kapatılması gibi estetik amaçlarla da kullanılabiliyor. Hakkında pek çok yorum yapılan bu jel hakkında ayrıntılı bilgiyi tek bir parça halinde bulmak istiyorsanız yazımızı mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Contractubex Nedir?

Contractubex; “skar” ya da “yara izi” denilen; ameliyat, yanık, düşme, kesilme gibi durumlarla ortaya çıkabilen ve yara kapansa dahi görünür kalan büyük, orta ya da küçük boyuttaki izlerin giderilmesi için kullanılan jel formunda bir merhemdir. Önceden bepanthen gibi yaygın olarak bilinen merhemlerin kullanıldığı bu gibi durumlar için yeni bir yöntem olduğu söylenebilecek olan bu jel son yıllarda popülerlik kazanmış ve deneyenlerin çoğundan olumlu geri dönüşler almıştır.

Contractubex Hangi Durumlarda Kullanılır?

Contractubex’in ana kullanım alanı ameliyatlardan sonra oluşan izler ve dikiş izleridir. İlaç bunların yanında lazer tedavileri sonucu oluşan izlerde, üzerinden belli bir süre geçmiş olan yanık izlerinde, deri bütünlüğünün zarar gördüğü noktalardaki izler üzerinde, sivilce izlerinde ve kimi zaman da çatlak tedavisinde cildin görünümünün düzeltilmesi için kullanılmaktadır. Bu durumların hemen hemen tümünün ortak özelliği derinin yalnızca üst değil, alt tabakalarını da etkilemeleri ve bu nedenle kapanmalarının zaman almasıdır. Aynı zamanda kaşıma vb. sebeplerle derinleşmiş akne izleri veya alınan benlerin olduğu yerde kalan izler gibi durumlarda da bu merhem kullanılabilmektedir.

Contractubex Nasıl Temin Edilir?

Ulaşılması kolay bir ilaç olan Contractubex’i hemen her eczanede bulabilirsiniz. Tıbbi durumlar sonucu ortaya çıkan dikiş veya yara izleri için uzman doktorun yazdığı bir reçeteyle sağlık güvenceniz varsa ilacı kolayca temin edebilirsiniz. Eğer reçeteniz yoksa ilacım 50 gramlık tüpünü 36.64, 100 gramlık tüpünü 64.95, 125 gramlık en büyük boy tüpünü ise 75.27 Türk lirası ödeyerek satın alabilirsiniz. İlacın kullanılması önerilen süre genellikle 3 ayı geçtiği ve zor izlerde daha da uzayabildiği için en hesaplı yöntem sağlık güvenceniz kapsamında uzman bir doktora danışarak ilacı reçeteye yazdırmanızdır.

Contractubex’in İçeriği Nedir?

Contractubex’in asıl etkisini sağlayan etken maddeler içeriğinde bulunan heparin, allantoin ve extractum cepaedir. Bu maddelerden herhangi birine alerjiniz olduğunu biliyorsanız ilacı kullanmanız sakıncalıdır. Hamilelik döneminde veya bebeğinizi emzirdiğiniz dönemdeyseniz Contractubex’i kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız ve uygun alerji testlerini yaptırmanız gerekmektedir.

Contractubex Nasıl Kullanılır?

Temel olarak yara, dikiş veya yanık izleri ve çatlakların üzerine hafifçe masaj yapılarak sürülmek suretiyle kullanılan Contractubex’in tek ve doğru kullanım şekli budur. İlacın beklenen etkiyi göstermesi için günde en az 2 kere olmak üzere önerilen sıklıkta sorunlu bölgenin üzerine parmakla çok hafif biçimde bastırılıp yedirilerek uygulanması gerekir. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen yaygın kullanım şekli ise Contratubex’in gün içinde 4 defa yaralı bölgeye bahsedilen şekilde uygulanması ve her uygulamadan sonra bir kat jelin de aynı bölgeye bu kez yedirilmeden sürülüp bırakılması şeklindedir. Eğer tedavi edilmek istenilen söz konusu izler çok eskiden kalmaysa veya aşırı sertse ilgili bölgeye jel uygulanıp üzeri gazlı bezle kapatılarak gece boyunca da bekletilebilir.

Contractubex Ne Kadar Süreyle Kullanılır?

Contractubex genel olarak etkisini göstermesi için en az 3 aylık bir kullanım süresine ihtiyaç duyar. Ancak daha derin yaraların veya geniş yara izlerinin söz konusu olduğu durumlarda bu süre 6 aya kadar çıkabilmekte, kimi zaman ise uzayabilmektedir. Contractubex’ten verim alabilmek için ilacı önerilen süre boyunca aksatmadan ve belirtilen sıklıkta uygulamak gerekmektedir. Örneğin bir ay boyunca hatırladığınız zamanlarda ameliyat izinizin üzerine bu jeli tatbik etmenizin hiçbir faydası olmayacaktır. İlacın kendilerinde işe yaramadığı yönünde yorumda bulunan kişiler genelde ya ilaçtan çok çabuk sonuç beklemekte, ya da kullanımı konusunda gereken önemi göstermemektedirler.

Yara ve Dikiş İzlerinde Contractubex Kullanımı

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki; Contractubex’in kesinlikle açık yaraların üzerine uygulanmaması gerekir. İlacın uygulanmasına yara tamamen kapanıp kabuğu kaldığında ya da yara temizlenip dikişler atıldıktan sonra başlanmalıdır. Bu noktalara dikkat edilir ve ilaç tavsiye edilen süre ve sıklıkta aksatmadan kullanılırsa yaklaşık 6 ay içinde bu tarz cerrahi izlerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ayrıca doktor tavsiyesi altında olmak koşuluyla henüz yara izi oluşmadan, yaradaki deri yenilenmesi gerçekleşir gerçekleşmez de Contractubex kullanımına başlanabilir.

Yanıklarda ve Yanık İzlerinde Contractubex Kullanımı

Yanık izleri deriye oldukça kötü bir görünüm veren ve geçmesi oldukça uzun zaman alan, kimi durumlarda kalıcı hale de gelebilen izlerdir. Contractubex’in yanık izleri üzerinde kullanımı oldukça yaygındır. İlacım bu şekilde kullanılmaya başlanmasından önce yanık bölgenin tıbbi olarak incelenmesi için mutlaka uzman bir doktora gösterilmesi ve eğer uygun olduğu belirtilirse ilaca başlanması gerekmektedir.

Sivilce ve Akne İzlerinde Contractubex Kullanımı

Sivilceler ve akneler yüzde veya vücutta kendiliğinden izler bırakabilecekleri gibi sıkma, kaşıma, koparma, kanatma gibi yanlış uygulamalar sonucu da iz bırakabilirler. Sivilce izleri sivilcenin yok olması anlamına gelmedikleri gibi estetik anlamda kötü görünen ve geçmesi oldukça zor olan izlerdir. Eğer görsel anlamda sizi rahatsız eden kızarık görünümlü yaygın sivilce veya akne izleriniz varsa Contractubex’i bu izlerin tedavisi için de kullanabilirsiniz. Bu tarz izler cerrahi nitelikte olmadığı için genellikle doktorlar tarafından ilaç reçete edilmemektedir ancak eğer sağlık güvenceniz varsa ve izler gerçekten rahatsız edici boyuttaysa bir cildiye doktoruna danışarak tavsiye isteyebilirsiniz. Bunun dışında Contractubex’i direkt eczaneden temin ederek günde 3 veya 4 kere sivilce veya akne izleri üzerine uygulamayı denemenizi tavsiye ederiz. İlacın sabırlı ve düzenli biçimde kullanılması sonucu bu izler kalıcı olarak ortadan kalkacak ve aynı yerde yeniden iltihaplı parçalar ortaya çıkması ihtimali de azalacaktır. Eğer Contractubex’i bu tür izler üzerinde doktorla görüşmeden kullanmaya başlarsanız 1 ay içinde sonuç alamamanız veya aşırı kaşıntı, yanma hissi yaşamanız gibi durumlarda kullanımı hemen keserek bir doktordan fikir almanızda fayda olacaktır.

Çatlaklarda Contractubex Kullanımı

Doğum sonrası veya aşırı hızlı kilo alıp verme gibi durumlarda ortaya çıkan ve görüntü olarak kişiyi rahatsız eden çatlakların tedavisi için de Contractubex kullanmak mümkündür. Çatlak tedavisi hangi yöntemle olursa olsun uzun süren bir tedavi olduğundan bu alanda Contractubex’i kullanırken de en önemli nokta sabırlı olmaktır. Çatlaklar için bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışmak ve fikir almak izlenecek en doğru yoldur. Bunun dışında çatlakların giderilmesi için ilacın belirtilen sıklıkta düzenli olarak uzun süre kullanılması gerekmektedir. Sonuçların fark edilir hale gelmesi kimi zaman 6 ayı dahi bulabilmektedir.

Contractubex İşe Yarar Mı?

Contractubex; uzmanlar tarafından ameliyat sonrası izler, yara izleri, cilt lekeleri, yanık lekeleri ve şişlikleri, sivilce ve akne izleri gibi durumlarda sıklıkla tavsiye edilen en iyi yara tedavisi merhemlerinden biridir. Ancak kullanıcı yorumlarına bakıldığında görülen kimi olumsuz yorumlar kafanızı karıştırabilir ve ilacı kullanma isteğinizi azaltabilir. Sizlerle bu konu hakkında tıbben kanıtlanmış bilgileri paylaşmak istiyoruz.

Yanık lekeleri, yara izleri, dikiş izleri gibi deformasyonlar genellikle cildin yalnızca yüzeyini değil, alt tabakalarını da etkileyen oluşumlardır. Bu durum sivilce ve akne izleri veya vücutta oluşan kimi çatlaklar için de geçerlidir. İster ilaç sanayiinde, ister estetik tıbbında olsun, bu tarz izleri kısa süreli kullanımla tamamen ortadan kaldıracak mucize bir yöntem mevcut değildir. Kimi izlerin üzerini sonradan dövmeyle kapatmak gibi yöntemler ya da makyaj hileleri ise izin üstünü kapatıp görüntü olarak örtseler de aslında kesin bir çözüm sunmazlar. Üstelik bu tarz yöntemlerle yara veya iz bölgesine zarar verme veya hava almasını önleme gibi riskler de mevcuttur.

Bahsedilen türden izlerin giderilmesi için uzun zaman gerekmektedir. Piyasada size ameliyat veya dikiş izlerinizi bir hafta içinde tamamen kaybedeceğini, çatlaklarınızı üç günde gidereceğini iddia eden bitkisel veya kimyasal herhangi bir ürüne rastlarsanız o ürünün tamamen bir para tuzağı olduğundan ve size yardımı dokunmayacağından emin olabilirsiniz. Üstelik bu tarz ürünlerin içinde bulunan etken maddeler de muhtemelen işin uzmanları tarafından denetlenmediklerinden uygulandıkları bölgede kısa veya uzun vadede zararlara sebep olmaları mümkündür.

Gerekli bakanlık ve uzmanlardan tüm onay ve referansları aldıktan sonra piyasaya sürülen ve tıbbi bir ilaç niteliğinde olan, eczaneler dışında hiçbir ortamdan temin edilemeyen ve edilmemesi de gereken Contractubex doktorun önerdiği şekilde ve dozda kullanıldığında kesinlikle işe yaramaktadır. Bu noktada yazımızda defalarca belirtmiş olduğumuz sabır konusu çok önemlidir. Contractubex’in sorunlu bölgelerde gözle görülür bir iyileşme yaratmaya başlaması kimi zaman 6 ayı bulabilmekte, hatta geçebilmektedir. Ancak belirttiğimiz gibi bundan daha kısa sürede cildinizi mucize bir biçimde eski haline döndüreceğini iddia eden ürünler ancak kalpazanlık kategorisinde olabilirler.

Contractubex’in kullanım süresi kadar kullanım şekli ve sıklığı da etkili olması konusunda önemlidir. Bu jelin uygun kullanımı genellikle belirtilen süre boyunca her gün en az iki kere zedelenmiş bölgenin üzerine hafifçe masaj yaparak ve cildin jeli emdiğinden emin olarak uygulanması şeklindedir. Bunun dışında eğer nispeten daha çabuk bir sonuç isteniyorsa ya da söz konusu izler aşırı derecede rahatsızlık vericiyse gece yatmadan önce uygulanıp sabaha kadar da bekletilebilir. İlacın bu belirtilen dozlardan daha az kullanılması tedavi sürecini uzatacağı ve hatta etkisizleştireceği gibi daha fazla kullanılması da herhangi bir yarar sağlamayacaktır. Özetle söylenebilir ki Contractubex uzman tavsiyelerine dayalı olarak önerilene tamamen uygun biçimde hiç aksatmadan kullanılırsa vadettiği sonuçların gerçekleşmemesi için hiçbir neden yoktur.

Contractubex’in Yan Etkileri Nelerdir?

Contractubex yukarıda da defalarca değindiğimiz üzere doğru biçimde kullanıldığında yan etki gösterme ihtimali oldukça düşüktür. Ancak kişinin bu jelin etken maddeleri olan heparin, allantoin ve extractum cepaediden herhangi birine alerjisi varsa ilacın kullanılmaması gerekir. Ayrıca cilde etki eden başka bir ilaç ya da kozmetik ürün uzun süredir kullanılıyorsa bunun da doktora belirtilip merhemin ona göre kullanılmaya başlanmasında fayda vardır. Eğer farkında olunmayan bir alerji sonucu aşırı ve rahatsız edici kaşıntı, kurdeşen dökme, nefes almakta zorluk çekme, yüzde, ağız çevresinde veya boğazda ani şişlik hissetme gibi etkiler hissedilirse derhal bir doktora başvurulmalıdır. Hafif dereceli ve katlanılabilir bir kaşıntı deri altına etki eden bu tarz onarıcı merhemlerde beklenen bir etkidir ve dayanılmaz seviyeye çıkmadıkça korkmanızı gerektirmez. Ancak merhem uyguladığınız zedelenmiş bölgeyi tırnağınızla ya da keskin cisimlerle bastırarak kaşımaktan kaçınmanız ve bunun yerine parmak uçlarınızla masaj yaparak kaşıntıyı dağıtmanız gerekmektedir. Sayılanların yanında Contractubex’in çok düşük oranlarda da olsa ciltte hafif kızarıklıklara neden olduğuna rastlanmıştır. Böyle bir etki görüldüğünde fazla vakit kaybedilmeden bir doktora görünülmesi gerekmektedir. Unutmayın ki bu yan etkilerin dikkate alınmaması sonucu ortaya çıkabilecek olan zararlar sonucu sorunlu bölge tedaviden önceki haline dönebilir veya daha kötü sonuçlar doğabilir. Ancak bu yan etkilerin 1000 kişiden hemen hemen 1’inde bile görülmeyecek derecede nadir olduğunu da gözden kaçırmamak gerekmektedir.

9 YORUMLAR

 1. Çok büyük bir trafik kazası geçirdim
  Cam kenarında oldugum için otobüste
  Patladığı an suratımın sağ tarafı komple çizildi parçalandı bazı yerler
  Camlar temizlendikten sonra
  Tam 1 hafta sonra contaltubex vermişti doktor
  Günde 5 10 defa kullandım hemen geçsin diye
  5 6 ay kullandım hergün
  Güneşdende uzak durdum tamamen
  Hiçbir iz kalmadı hepsi geçti
  Sauna ya girdiğimde
  Ya da suratım çok yağlandığında tekrar kırmızı kırmızı oluyor ama okadar fazla değil
  Üzerinden 12 yıl geçti kazanın artık fondötanla yaşamaya alıştım
  Çok olmasada bazen az bir iz belirleşiyor
  Ama bu ilaç mucize benim için
  Tavsiye ederim

 2. Merhaba ben bu ilacı üç aya yakindır kullanıyorum ancak ameliyat izlerimin üzerinde son bir haftadır kızarıklık ve deri soyulması yapıyor ara mı versem cildiyeciyemi gitsem bilemedim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.