Contractubex jel ne için kullanılır?

1

Plajdaki kadın
Contractubex jel

Contractubex jel, 50 yılı aşkın bir süredir 60’tan fazla ülkede satışı yapılan ve dünyanın her yerinden birçok doktorun tavsiye ettiği yara izi önlemede ve tedavide kullanılan bir üründür. Contractubex jel ne için kullanılır sorusunun yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz. Contractubex jelin etkinliği birçok klinik çalışmada kanıtlanmıştır. İlacın içerisindeki maddeler yaranın içine işleyerek yara izi oluşmasını azaltır. Sonuç yara izi neredeyse görünmez hale gelir.

Contractubex jel faydaları ve uygulanması

Contractubex jel ne zaman kullanılır?

Contractubex ile tedaviye yaranız kapanır kapanmaz veya dikişleriniz alındıktan hemen sonra başlayabilirsiniz.

Contractubex jelin içeriğinde ne vardır?

Contractubex jel içerisinde 3 tane aktif madde bulunur:

 1. Extractum cepae: Bu madde inflamasyonu ve bakterilerin yerleşmesini önler ve bu sayede yara izinin küçük olmasını sağlar.
 2. Heparin: Heparin doku yapısını yumuşatır, ödemi ve inflamasyonu önler. Hücre ve doku yenilenmesini destekler, yara izinde su tutulmasını sağlar.
 3. Allantoin: Yara iyileşmesini hızlandırır ve düzgünleştirir. Cildin geçirgenliğini arttırır ve genellikle yara izi oluşumuyla ilişkili bir faktör olan kaşınmayı azaltır.

Contractubex jel nasıl uygulanır?

Yara ne kadar erken tedavi edilirse yara izinin belirgin olma riski de o kadar azaltılabilir. Yaranız kapandıktan hemen sonra veya dikişleriniz alınır alınmaz Contractubex jeli kullanmaya başlamanız yara izinizin daha az belirgin olmasına yardımcı olacaktır.

İdeal olarak Contractubex jel günde 2-3 kere, nazikçe masaj yapılarak en azından 3 ay boyunca uygulanmalıdır. Contractubex yara dokusunun üzerinde ince bir koruyucu film tabakası oluşturur, yara izinin belirsizleşmesine yardımcı olur, cilt sağlığı açısından faydalıdır.

Contractubex’i yalnızca kapanmış yaralara uygulayın. Göz, burun içi, ağız ve diğer müköz membranlar ile temasından kaçının. Yara izinin ortasından başlayın ve nazikçe masaj yaparak tüm yara izine sürün. Jel tamamen emilene kadar dairesel hareketler ile sürmeye devam edin.

Yara izi tedavisi sabır gerektiren bir süreçtir. Çünkü hasarlı cildin iyileşmesi vakit alır. Ortalama 4 haftalık tedaviden sonra yara izindeki kızarıklık azalması gözlemlenebilir, 2 ay sonra ise yara izi daha açık bir renk alır, cilt seviyesine yaklaşır ve elastikleşir.

Contractubex’in güvenilirliği klinik çalışmalar ile gösterimiştir. Çocuklarda ve hatta bebeklerde bile güvenle kullanılabilir. Tedavi eski yara izlerinde de işe yarayabilir ancak eski yara izleri için günde en az 3 kere, en az 6 ay boyunca uygulamak gereklidir.

Contractubex jel ne için kullanılır, kullanım alanları nelerdir?

Contraxtubex her türlü yara izinde etkin olarak kullanılabilir. Cildimizdeki yaralar ve hasarlar bütün hayatımız boyunca bizimle kalacaktır. Çoğu yara zararsız olsa ve çabucak unutulsa da bazı yaralar cildimizde yara izleri bırakabilir.

Contractubex ciltteki birçok farklı yara izinde kullanılabilir.

 • Sıyrıklar: Sıyrıklar genellikle cilt sert zeminlere sürtündüğü zaman meydana gelen yüzeysel yaralardır. Örneğin asfalta düştüğünüzde meydana gelen yaralar bu tipte olabilir. Futbol, basketbol, voleybol oynarken sıyrıklar oluşabilir, sıyrıklar tipik spor yaralanmalarıdır.

Yaralar genellikle büyük, ağrılı ve nemlidir. Sıyrıklar tehlikeli olmasa da cildin iyileşebilmesi için sıyrıkların doğru bir şekilde bakımının yapılması gerekir.

Sıyrıklar genellikle kirli yüzeylerde oluştuğu için enfekte olma riskleri yüksektir. Bu nedenle sıyrık yüzeyi su ile nazikçe yıkanmalıdır, enfekte olmasını engelleyecek bir solüsyon ile pansuman yapılmalıdır. Sıyrıkların giysilere yapışmasını engellemek için bir bandaj ile sarılması gerekir. Eğer çok geniş bir alana yayılan veya derin bir sıyrığınız varsa doktora başvurmanızda fayda vardır.

Sıyrıklar iyileşirken yara kabuğu oluşturur. Yara kabuğu yara için doğal bir koruma kalkanı oluşturur. Bu yara kabuğu altında yeni cilt dokusu oluşmakta ve yara yavaş yavaş kapanmaktadır. Kötü görünümde yara izlerini önlemek için, büyük sıyrıklara Contractubex yara kabuğu hasarlı ciltten ayrılmaya başladığı zaman uygulanmaya başlanmalıdır. Bu cildin kendini işlevsel olarak yenilemesine ve yaranın mümkün olan en iyi şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

 • Kesikler veya çizilmeler: Kesikler ve çizikler günlük hayatta en sık karşılaştığımız yaralanmalardan biridir ve çoğu durumda tehlikeli değildir.

Kesikler, keskin ve düzgün yüzeyli cisimler tarafından meydana getirilen yaralanmalardır. Bu keskin cisim bir bıçak olabileceği gibi kırık bir cam parçası veya bir kağıdın kekin kenarı da olabilir. Kesikler genellikle cildin bütün katmanlarını geçerek derin yaralar oluştururlar.

Yaranın bulunduğu bölgeye ve yaralanmanın büyüklüğüne bağlı olarak, yarayı temizlemek ve bir bandajla kapatmak gereklidir. Eğer yara dudakları birbirinden ayrılıyorsa yara dudaklarını bir araya getirmek için dikiş atılması gerekebilir.

Bu ilk tedavinin ardından yaranın iyileşmesi için birkaç güne ihtiyacı vardır. Yara dudakları kapandıktan sonra Contractubex ile tedaviye başlamak yara izi oluşumunu en aza indirmek için önemlidir.

 • Ameliyat kesileri: Ameliyatlar büyük yara izlerinin en önemli sebeplerinden biridir. Ameliyatlar tıbbi olarak gerekli olduğundan kaçınılamaz, ancak ameliyat sonrası çok kötü yara izleri kalabilir. Bu nedenle esas sorun gibi yara izinin de profesyonel olarak tedavi edilmesi çok önemlidir.

Dünyada en sık yapılan ameliyatlardan biri sezaryen ameliyatıdır. Eklemler ve karın içi organlara yapılan ameliyatlar da bunu izler. Bu ameliyatlar genellikle önceden planlandığı için hastalar kendilerini hem ameliyat hem de ameliyat sonrası bakıma hazırlamak için yeterli vakte sahiptir.

Çoğu operasyonda derin ve düzgün kesiler yapılır ve bu kesiler ameliyat sonunda düzgün olarak dikişle kapatılır. Sağlıklı bir dokuda, bu yaralar çok hızlı ve kolay bir şekilde iyileşir. Ancak bu yara izi kalmasını engellemez.

Ameliyat sonrası yara izinin fark edilirliğini azaltmak için ameliyat sonrası ilk birkaç hafta boyunca uzun duşlardan kaçının. 6 ila 9 ay boyunca yaranızı direk ve şiddetli güneş ışığına maruz bırakmayın. Bunların yanında yaranızı düzenli olarak Contractubex jel ile ovalayın. Bu sayede ara iziniz daha az belirgin olacaktır. Contractubex, yara iyileştikten ve dikişler alındıktan hemen sonra kullanılmaya başlanmalıdır.

 • Ateş veya sıvı yanıkları: Yanıklar birçok etkene bağlı olarak görülebilir. Vakaların %55’inde sıcak bir cisim veya ateş ile direk temas vardır. Yanıkların ortalama %40’ı sıcak sıvılar nedeniyle meydana gelmektedir. Çoğu zaman günlük hayattaki dikkatsizlikler nedeniyle, sıklıkla çocuklarda görülmektedir. Yanık yaraları, yanığın şiddetine göre sınıflandırılır. Cildi yalnızca üst kısmının etkilendiği hafif yanıklardan cildin tüm katmanlarının ve hatta cilt altı dokunun da etkilendiği ciddi yanıklara kadar değişik derecelerde yanıklar olabilir.

Hafif yanıkları kendi kendinize kolayca tedavi edebilirsiniz. İlk olarak etkilenen bölgeyi en az 20 dakika boyunca musluk suyu altında soğutun. Yarayı steril ve yapışmayan bir örtü ile örtün. Yaraya yağ veya un gibi doğal tedaviler uygulamaya çalışmayın. Yanık yarası iyileşir iyileşmez Contractubex uygulamaya başlayın.

Yaralanmaların tipine göre kalan yara izleri de değişik olacaktır. Bazı yara izleri belli belirsiz olabilirken bazıları ağrıya ve hatta fiziksel kısıtlılıklara –örneğin hareket kabiliyetini azaltabilir- bile neden olabilir.

Yara izi nasıl oluşur?

Yara izleri hem bulunduğu bölgedeki cilt tipine hem de fonksiyon ve görüntüye göre değişiklik gösterebilir. Yanık, kesik, ameliyat gibi birçok etken yara izine neden olabilir. Cildin görünümündeki bozukluk ve yara izinin kızarıklık, şişlik, kaşıntı ve gerginlik gibi hoş olmayan etkileri yaşam kalitesinde belirgin bir etki yaratabilir. Bu durum özellikle yara izleri vücudun yüz, boyun ve eller gibi gizlenmesi zor bölgelerinde olduğunda önem kazanır.

Yara izi dokusu normal cilde benzemez çünkü kıl folikülleri, yağ ve ter bezleri kendilerini yenileyemezler. Yara izinde elastik lifler daha az bulunur bu da sertleşmeye ve yara izinin büzülmesine neden olur. Bu gerilim bazen hareket kısıtlılığı bile yaratabilir.

Yara izi oluşumu genellikle yeni kan damarlarının oluşması ile başlar ki bu da ciltte kızarıklığa sebep olan etkendir. Yara izi olgunlaştıkça bu kızarıklık da yavaş yavaş azalır. Yara izi dokusu normal cilt kadar pigment içermediğinden, yara izi etrafını çevreleyen sağlıklı ciltten biraz daha açık renk olur.

Bir yara izinin ne kadar belirgin olacağı birçok faktöre bağlıdır. Yaralanmanın boyutu, yaralanma şekli ve yara iyileşme süreci bunların en önemlileridir. Ayrıca kişinin genel sağlık durumu ve yara izi kalmasına cildinin yatkınlığı da büyük rol oynar. Yara izi kalın, sert ve ciltten kabarık olabilir. İyi bakılmış cerrahi yaralarda ise düzgün sınırlı ve incedir. Bu yaralar hızlı ve kolayca iyileşir. Oluşan yara izi ince ve küçüktür, zor fark edilir.

Cildimiz hasarlandığı zaman, bir yara oluşur. Bu hasar kesik, ısırık gibi mekanik olabileceği gibi sıcaklığa ve kimyasal maddelere bağlı da olabilir. Cildin yüzeyel hasarları yara izi kalmadan iyileşir. Ancak yara biraz derinleştiğinde yara izi oluşur. Vücudumuz bir yaraya adım adım şu tepkileri verir ve bunlar iyileşme sürecinin birer parçasıdır:

 1. İlk olarak yara dudaklarında kan pıhtıları oluşur ve büyüme faktörleri salgılanarak yeni doku oluşumu hızlandırılır.
 2. İki ila üç hafta içinde yara tamamen yeni oluşan doku ile kapanmış olur.
 3. Ancak cildin derin tabakalarındaki iyileşme süreci ve doku oluşumu aylar sürer. İşte bu dönem, yara izi oluşumunun olumlu olarak etkilenebileceği en uygun dönemdir.

Yara izi tipleri nelerdir?

3 çeşit sorunlu yara izi vardır, bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kabarık veya hipertrofik yara izi: Kabarık veya hipertorfik yara izi, yaranın iyileşmesinden hemen sonra oluşan, bağ doku liflerinin aşırı şekilde üretilmesinden kaynaklanan yara izidir. Yara izi tümsek yapma eğilimindedir ve çevreleyen deriden daha yüksektir. Ancak yine de yaranın sınırları dahilindedir ve dışarıya taşmaz. Hipertrofik yara izleri özellikle yaranın hareketsizliği tam olarak sağlanamadığında veya yara enfekte olduğunda oluşur.
 • Aşırı büyüyen yara izi veya keloid: Keloid yara izi yara iyileştikten uzun süre sonra oluşur. Bu tip yara izi de hipertrofik yara izi gibi bağ doku liflerinin aşırı üretiminden kaynaklanır ama burada üretim çok daha fazladır. Dolayısıyla yara izi sağlıklı dokunun üzerine doğru da genişleme eğilimindedir. Keloidler özellikle küçük kızları ve genç kadınları etkiler. Gerilimin fazla olduğu vücut bölgelerinde oluşan aralarda keloid yara izi kalması olasılığı daha fazladır. Sıklıkla, keloid yara izi kalmasına neden olan genetik yatkınlık da nesilden nesile aktarılır. Ayrıca keloid yara izleri açık renkli kişilere nazaran, koyu renkli ciltlerde 10 kat daha fazla görülür.
 • Çökük veya atrofik yara izi: Yara izi dokusu yaranın etrafını kapladığında hasarlı bölgeyi doldurmak için yeterli değilse atrofik veya çökük yara izi dediğimiz durum meydana gelir. Sivilce izleri ve su çiçeği döküntülerinin neden olduğu yara izlerinden sonra atrofik yara izi kalması riski fazladır.

Bazı yara izlerini tedavi etmek çok zor olabilir. Contractubex’e ek olarak lazer veya başka tedavi

yöntemlerine başvurmak da gerekebilir. Herkesin cilt yapısı ve yara iyileşme süreci farklı olduğu için size hangi tedavinin uygun olduğunu doktorunuz ile birlikte belirleyebilirsiniz.

1 Yorum

 1. Yüzümde sivilce tekeelri var kırmızı şekilde ve bir aydır iyileşmiyor şuan sadece leke sivilce yok kullanabilirmiyim kullanmam mümkünse kaç doz olur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.