Derin yara izleri nasıl iyileşir?

0
Yara izleri
Derin yara izleri nasıl iyileşir

Derin yara izleri diğer izlere göre daha zor hafifletilmekte ve yok edilmektedir. Derin yara izleri ilaç ve krem tedavilerinden daha çok cerrahi müdahaleler gerektirmektedir. Kesikler, yanıklar ve akneler sonucu oluşabileceği gibi doğumla birlikte hemen görüle derin yara izleri oldukça sert deri hücrelerinin oluşturduğu belirtilerdir. Yara izlerinden nefret edebilirsiniz anacak umudunuzu kaybetmemelisiniz. Bir dermatolog veya plastik cerrahi ile görüşerek derin yara izlerinden kurtulmanın yollarını arayabilirsiniz. Ayrıca haftalar ve hatta aylar sürecek olan doğal ilaçlar ve merhemlerle zamanla derin yara izlerinin azaldığını göreceksiniz. Bu cerrahi müdahalelerinin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Derin yara izlerini iyileştirmek için seçenekler

1

Yara için eczanelerden steroid enjeksiyonu alın. Steroid enjeksiyonunun amacı herhangi bir kaşıntı ya da ağrıyı azaltarak derin yaralarla oynamanızı engellemektir. Stroid bir dermatolog tarafından yapılabilir. Ayrıca steroid enjeksiyonu derin yara izlerinin solmasına ve etkisini azalmasına faydalıdır.

2

Bir dermatolog veya plastik cerrah vücudunuza kriyoterapi uygulayarak yara izlerinin görünümüne çözüm bulabilir.

3

Yara izlerine basınç terapileri düzenleyin. Doktorun vereceği bandaj veya özel baskılı silikonları 4 – 6 ay boyunca yaralarınıza uygulayın. Bu yara izlerini azaltacak hatta yok edecektir.

4

Deri grefti için cerrahi danışma programlarını takip edin. Sağlıklı bir cilt parçası vücudun başka bir yerinden çıkarılır ve yara izlerinin yerine konulur. Bu aşılama yöntemi izlerin yerine başka bölgeden alına derinin konması işlemidir. Bu işlem ağrılı bir cerrahi operasyon gerektirmektedir.

5

Lazer tedavisi için doktorunuzdan randevu alın. Lazer tedavisi ile yara izlerinin rengi ve görüntüsü değişebilir. Lazer tedavisi diğer tedavilerden daha uzun sürebilir. Steroidler veya basınç tedavisi ile birlikte kullanıldığında, lazer tedavisi çok daha etkilidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.