Derin yaralar nasıl hızlı iyileşir?

0
Derin yaralar
Derin yaralar

Küçük bir yara kısa sürede iyileşir ancak derin bir yara gibi dikişlerin ölü hücreler ve hasarlı dokular bıraktığı ciltlerde, yaranın iyileşmesi için tıbbi müdahaleler gerekebilir. Eğer iyileşme sürecini hızlandırmak istiyorsanız bazı doğal yöntemleri düzenli olarak uygulayabilirsiniz.

Derin yara tedavisi için malzemeler

  • Protein açısından zengin besinler
  • C vitamini açısından zengin besinler
  • Pansuman

Derin yaralar nasıl iyileşir?

1

İyileşme sürecine engel olacak ilaçları kullanmaktan kaçının. Bunlar bağışıklık sistemini zayıflatan ve hücrelerin çoğalmasını yavaşlatan anti-inflamatuar ilaçlar sayılabilir. Yara onarıcı vitaminler ve proteinler aynı zamanda antiseptik krem ve merhemler içeren tedavi uygulamaları hücrelere olumlu etki eder. Doktorunuza danışın. Hangi ilaçlar almak gerektiğini öğrenin.

2

Sağlıklı gıdalar yiyin. Sağlıklı bir beslenme düzeni, vücudunuzu zinde tutar ve iyileşme sürecini hızlandırır. Yağsız et, balık ve süt ürünlerinde bulunan yeterli protein ve yağlar oldukça iyi gelecektir. Bolca tüketmeye özen gösterin. Bu güzel beslenme programı ile vücut yeni deri hücrelerini artıracak ve derin yaraların olumsuz etkilerini azaltacaktır.

3

C vitaminini bol miktarda tüketin. C vitamini doku rejenerasyonu için gerekli olan kollajen üretimini artırır. Ayrıca C vitamini, enfeksiyona karşı vücudu korumak için doğal antiseptik ve antibiyotik özelliklere sahiptir.

4

Yaraların daha hızlı iyileşmesi için, pansumanı değiştirirken yaralara hasar vermeyin ve bakterilere karşı koruyun. Pansuman değiştirme işlemini mümkün olduğunca hızlı yapın.

5

Düzenli egzersiz yapın. Bu iyileşme sürecini hızlandırır. Hangi egzersizlerin vücudunuza daha iyi geldiğini doktorunuza danışarak öğrenin. Egzersizler kan dolaşımını hızlandırır ve yaraların iyileşmesine pozitif etki eder.

İpuçları

  • Beslenme düzeninize taze meyveler ekleyerek vücudunuza A vitamini, bakır ve çinko gibi sağlıklı besinleri düzenli olarak alın. Tüm bunlar sağlık için önemli olan ve aynı zamanda yara iyileşmesini teşvik eden gıdalardır.
  • Yara iyileşme döneminde alkol ve sigara içmeyin. Bu kan akışını yavaşlatır hücre hasarına neden olur ve iyileşme sürecini yavaşlatır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.