Dikiş izi kalmaması için uygulanan yöntemler

0
Kadın
Dikiş izi kalmaması için

Ameliyat veya yaralanmalardan sonra dikiş atılan yerlerde dikiş izi kalmaktadır. Dikiş izi kalmaması için bitkisel yöntemler ve cerrahi yöntemler uygulanmaktadır.

Cerrahi Yöntemler

  • İz kalan bölgenin etrafından kesilerek, tekrardan estetik bir şekilde dikilmesi
  • Dikiş atılırken bölgenin gerilmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü vücut ne kadar gerilirse o kadar fazla iz kalma olasılığı vardır. Buna çözüm olarak z şeklinde veya w şeklinde atılan uzun dikişler iz kalma olasılığını düşürür ve vücudun gerginliğini de azaltır.
  • İz kalan bölgeye özel bir aletle (zımpara benzeri) uygulanan deriyi kat kat soyma işlemi uygulanır. Bu işlemin amacı deriyi kat kat soyarak alttan yeni ve taze derinin gelmesini sağlamaktır. Cildi uygun hastalarda sonuç oldukça başarılı olmaktadır. Yaz döneminde kesinlikle uygulanmaz ve güneşten korunmak çok önemlidir.
  • Her iz lazer yöntemi ile tedavi edilemese de bazı izler farklı lazer teknikleri ile yok edilebilmektedir. Bazen ise hastanın cildine göre iz üzerine uygulanan lazer tekniği ile ciltle aynı rengi almasını sağlayarak yok edilebilmektedir. Dikiş izi kalmaması için lazer tedavisini deneyebilirsiniz.

Bitkisel Yöntemler

  • Yeşil, büyük ve sulu olan elmayı rendeleyerek, dikiş izi kalan bölgeye sürerek uygulayın ve 1 saat bekletin. Bu işlem dikiş izi veya yara izi geçene kadar her gün tekrarlanabilir.
  • 1 çay bardağı suya 4-5 damla kantaron yağı damlatın ve dikiş izi kalan bölgeye günde 2 defa olmak üzere sürün. Kısa zamanda fayda sağladığını göreceksiniz.
  • Dikiş izi kalmaması için doktor veya uzman hekim gözetimi altında iz geçirici kremler kullanılarak dikiş izi yok edilebilir.

Uyarı: Yukarıda bahsettiğimiz bitkisel yöntemleri kesinlikle doktor onayı olmadan uygulamayın. Aksi takdirde kötü cildi hassas olan kişiler için kötü sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu yüzden dolayı uzman hekim gözetimi olmadan kullanmanızı tavsiye etmemekteyiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.