Dikiş İzi Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0

 

Dikiş izi
Dikiş İzi Nasıl Geçer

Yaralanmalar, ameliyatlar vücudumuzda kalıcı izler bırakıyor :Dikiş izleri. Bu izler yüz, kol gibi görünür bir yerdeyse dikiş izi nasıl geçer diye düşünmeye başlıyoruz. Hatta bazen insanların bakışları da bizi rahatsız eder.

Özellikle ergenlik dönemlerinde psikolojik nedenlerden dolayı kollara atılan jilet izleri de dikiş izleri kadar insanı rahatsız eder. Yaş ilerledikçe insan bunun pişmanlığını yaşıyor. Sezaryen yaptıran bazı kadınlarda da dikiş yerine göre yaz aylarında izler sorun olabiliyor. Hiçbir sorun olmasa bile insan estetik görünümüne özen gösteriyor. Kimse için olmasa bile kendisi için cildinin pürüzsüz olmasını istiyor. Estetik dikişler bir nebze de olsa bu isteklere cevap vermesine rağmen bazen sonuçsuz kalabiliyor.

Dikiş izi nasıl geçer ?

Estetik dikişler insanlara ameliyatlar ya da yaralanmalardan sonra dikiş izi bırakmayacak şekilde yapılıyor. Ama bazı operasyonlar maalesef estetik dikiş yapılamayacak şekilde gerçekleşiyor. Çok derin olabiliyor. Bu nedenle insan o dikiş iziyle yıllarca yaşamak zorunda kalıyor.

Dikiş izlerini geçirmek için en bilinen yöntemler yeni bir estetik operasyon ya da lazer yöntemleri.

1

Dikiş izleri için yeni bir estetik operasyon geçirmek ise kimilerine göre korkutucu. Sonuçta adı ameliyat. Eğer ameliyata cesaret etseniz bile bunun için belli kriterler var. Dikiş atıldığından itibaren 6 ya da 12 ay geçmeli. Bundan uzun süre de yara iyileşmesi tamamlanacağı için sonuç alamayabilirsiniz. Dikiş iziniz vücut çizgilerinizle paralel olmalı. Ama bu kriter her zaman mümkün olmuyor. Mesela kolunuz kesildiyse… Kolunuzda maalesef herhangi bir çizgi yok. Estetik operasyon için bir diğer önemli nokta hastanın yaşı. Hastanın yaşı ne kadar ileriyse doktorlar estetik operasyon yapmaktan o kadar uzak duruyorlar. Bazı durumlarda estetik operasyon dikiş izini geçirmeye yönelik değil kapladığı alanı küçültmek için yapılıyor. Çevre dokuların iyileştirilmesi sağlanıyor ve dikiş iziniz kalıyor. Son olarak dikiş izi ne kadar derindeyse estetik operasyon da o kadar zorlu ya da kabul edilemez olabiliyor. Kısacası estetik operasyon da bir ameliyatı göze alsanız dahi kesinlikle işe yarayacak ya da yaptırabileceğiniz bir şey gibi görünmüyor.

2

Fraksiyonel lazer ciltteki izleri geçirme konusunda oldukça başarılı. Ama dikiş izleriniz çok derin ve eskiyse seans sayısı uzayabiliyor. Hatta bazen işe de yaramıyor. Hassas bir cildiniz varsa başka sorunlar da çıkartabiliyor. Hiçbir sorun olmasa bile insan sürekli lazere gidemiyor. Fraksiyonel lazere gitmek için hem maddi olarak hem de vakit olarak zengin olmanız gerekiyor.

Fraksiyonel lazer ya da estetik operasyon yaptırmadıysanız, yaptırıp da bir sonuç alamadıysanız son dönemin mucizevi jeli Contractubex’i deneyebilirsiniz. Contractubex dikiş izlerinizi geçirme konusunda size yardımcı olacaktır. Kullanabilmek için öncelikle bir dermatoloji doktoruna görünmelisiniz. Ona dikiş izinizden rahatsız olduğunuzu söyleyerek contractubex jeli reçete etmesini isteyebilirsiniz. Bunun için öyle çok büyük dikiş iziniz olmasına da gerek yok. Ufacık bir dikiş iziniz olsa bile kullanabilirsiniz. Sonuçta bu bir estetik kaygı.

Contractubex kullanarak dikiş izi nasıl geçer?

Contractubex kullanabilmek için dikiş izinizin yeni olmasına gerek yok. Yıllar önce oluşmuş bir dikiş izi de olabilir. Eğer eski bir dikiş iziyse kullanma süreniz uzayacaktır o kadar. Yeni dikiş izleri 1 – 2 haftada geçmesine rağmen eski dikiş izleri de 3 – 4 gibi bir süre alacaktır. Ama bu süre estetik kaygılarınızdan kurtulmanız için sabredilebilecek bir süre. Ayrıca contractubex sadece yüzeysel dikiş izlerini iyileştirmeye yardımcı değil. Derin ameliyat izlerinde de faydalı olduğuna dair haberler var. Bu nedenle eğer alerjiniz yoksa gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın; her cildin her ilaca verdiği reaksiyon farklıdır. Sizde belki hiç işe yaramayacak. Ama belki de beklediğinizden daha kısa sürede izlerinizden kurtulmanızı sağlayacak. Bunu denemeden bilemezsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.