Diyabetik ayak bakımı

0
Ayaklar
Diyabetik ayak bakımı

Ayak bakımı şeker hastaları için son derece önemlidir. Çizikler, kesikler veya yaraların iyileşmesi normalden daha uzun sürebilir. Bazı durumlarda özellikle yaşlılar için, ek sorunlara neden olarak çeşitli enfeksiyonların uzun süre boyunca iyileşmemesi görülebilmektedir. Optimum fayda ve sağlık bakımı için diyabetik ayak bakımı ipuçlarını öğrenin.

İncelemek

Her gün ayaklarınızı dikkatlice inceleyin. Ayaklarınızı düzenli olarak kontrol etmek diyabette ayak bakımının en önemli parçasıdır. Herhangi bir çizik, batı, kesikler veya çürükler dikkate alınmalıdır. Kızarıklık, kabarcık veya şişlik olup olmadığını kontrol edin. Eğer ayaklarınızda herhangi bir sorun varsa yılda bir kez yada daha fazla bir hekim tarafından kontrol edilmeniz gerekebilir.

Ayak Hijyeni

Ayaklarınızı her gün dikkatle yıkayın ve kurulayın. Ayak parmakları arasındaki alanların kuru olduğundan emin olun. Diyabet ayak bakımı için yumuşak sabun ve ılık su kullanmalısınız. Sıcak su ve kuvvetli sabunlar cilde zarar verir ve ciddi yaralanmaya neden olabilir. Ayaklarınızı yumuşak tutmak, nasır veya nasır olasılığını azaltmak için, ayak üstleri ve altlarını losyonla nemlendirin. Bir diyabetik ayak hızla son derece kuru ve çatlak olabilir Ayak parmakları arasında losyon sürmekten kaçının. Ayaklarınızı günde en az bir kez olmak kaydıyla nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Fazla nem birikimi cilt rahatsızlıklarına yol açabilir.

Düzenli bakım

Düzenli olarak ayak tırnaklarınızı kesmek batık tırnak gibi sorunları önlemeye yardımcı olabilir.  En iyi ve en güvenli sonuçlar için, ayak tırnaklarınızı küt bir şekilde kesin. Ayak tırnakları düz olmalı ve bütün kenarları tırnak törpüsü ile düzeltilmelidir.

Ayaklarınızı koruyun

Çizikler, morluklar veya kesiklerin oluşmaması için giydiğiniz çorap ve ayakkabının ayaklarınızı rahatsız etmemesi, ayak şeklinize uygun olması gerekmektedir. Çoraplar çok sıkı olmamalıdır. Bununla birlikte ayakkabılar da herhangi bir nasır oluşumunu önlemek adına yumuşak malzemeden yapılmış olmalıdır. Ayaklarınızı terletmeyen pamuklu çorapları seçmeye de özen göstermelisiniz.

Sıcaklık

Aşırı sıcak ve aşırı soğuktan ayaklarınızı korumalısınız. Banyo yaparken de kullandığınız su çok sıcak olmamalıdır. Sıcak su cildi kurutacağından ayaklarınızda da kuruluk meydana gelebilir.

Hareket

Eğer bütün gün masa başında oturmak durumundaysanız, özellikle gün boyunca ayaklarınız hareketsiz kalacaktır. Bu durumda ayak bilekleri için egzersiz yapabilirsiniz. Yarım saatte bir birkaç dakikalık yürüyüşler  de ayak sağlığınız için etkili olacaktır. Sürekli aynı pozisyonda durmanız, ister ayakta olun ister oturun ayaklardaki kan dolaşımını azaltabilir. Ayrıca uzun süre bacak bacak üstüne atmaktan da kaçının. Bacak bacak üstüne atmak şişlik ve ödeme neden olabilir.

Uygun Tıbbi Bakım

Eğer ayaklarınızda bir kesik, çürük veya birkaç gün içinde iyileşme belirtileri göstermeyen bir açık yara fark ederseniz, doktorunuza görünmeniz gerekir.  Genellikle küçük enfeksiyonlar, özellikle şeker hastalarında hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Dolayısı ile antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bunu da doktor kontrolünde yapmalısınız.

Kan Şekeri

Kan şekerinizi kontrol altında tutmaya çalışın. Şekerli gıdalardan uzak durun ve sağlık kuruluşu tarafından önerilen beslenme programını uygulayın.

Egzersiz

Egzersiz, formda kalmak, ideal kilonuzu korumak ve dolaşım sistemini desteklemek için gereklidir. Tercih edilen egzersiz türü ne olursa olsun giydiğiniz ayakkabının rahat olması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.