Doğal banyo tuzu hazırlama

0

 

bitkisel banyo tuzu
doğal banyo tuzu

Piyasada satılan banyo tuzları nefes kesen fiyatlara ulaşabiliyor. Aslında tuzları yapmak kolay ve şaşırtıcı derecede ucuz. Size vereceğimiz bu temel tarifler sayesinde doğal banyo tuzu hazırlamayı öğreneceksiniz.

Doğal banyo tuzu yapılışı

1

Bir kapta 1,5 bardak İngiliz tuzu ve 1 fincan deniz tuzunu karıştırın.

2

Arzunuza göre kokusu hoşunuza giden bir esans yağdan iki yada üç damla ekleyin. Tuzları koku eşit bir şekilde dağılana kadar karıştırın.

3
Renk vermek için bir iki damla gıda boyası ekleyebilirsiniz. Gıda boyası iyice dağılana kadar tuzları karıştırın.

4

Tuz karışımına kuru çiçek yada besleyici otları ekleyin.Kuru çiçek yada otların esans yağınızın kokusuyla uyumlu olan tiplerini seçmelisiniz. Lavanta, gül yaprakları ve nane yaprakları hoş bir koku verir ve kokuların güçlenmesini sağlar.

5
Yağlı bir kağıdın üzerine hazırladığınız karışımı serin ve birkaç saat kurumaya bırakın.

6

Güzel bir cam şişe ya da dekoratif teneke kutu içine karışımı dökün. Bu tuzlar eski gıda şişeleri, kavanoz veya plastik gıda kapları için fazla kalitelidir.

İpuçları

• Bazı esanslı yağlarının boyama özelliği vardır. Bu yüzden gıda boyası gerekli olmayabilir.

 • Nane, biberiye, tarçın, portakal ve limon gibi esans yağlar inanılmaz güzen bir koku verecektir. Gül, lavanta, yasemin ve ylang ylang gibi esans yağlar ise rahatlatıcı kokulardır. Kendi özel karışımınızı oluşturmak için hem hoşunuza giden hem de uyumlu olan kokuları karıştırmalısınız.

• Hazırladığınız banyo tuzunun kokulandırılmasından sabunları, losyonları ve diğer cilt ürünleri için yapılan uçucu yağları kullanın.

• Ellerinizi ile tuzları asla karıştırmayın. Tuz parmak ve avuçlarınızda minik kesiklere neden olabilir. Bu nedenle elinizi sürmeden banyo tuzunuzu hazırlamalısınız.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.