Doğal parabensiz ev yapımı göz kremi

0
Krem
Ev yapımı göz kremi

Doğal parabensiz göz kremi, narin göz çevrenizdeki hoş gözükmeyen kırışıklıkları önlemeye ve iyileştirmeye başladığı andan beri anti-aging(yaşlanma karşıtı) tedavilerin alışılagelmiş bir parçasıdır. Bununla birlikte paraben, kimyasal koruyucu olarak birçok eczane ürününde ve çoğu göz kreminde de bulunmaktadır. Hangi içeriğe bakmanız gerektiğini biliyorsanız, parabensiz doğal ürünler ve ev yapımı kremler en az diğer ürünler kadar göz çevrenizdeki yaşlılık izleriyle savaşmakta ve o belirtileri önlemekte etkili olacaktır.

Paraben nedir?

Paraben göz kremlerinden şampuanlara hatta vücut losyonlarına kadar neredeyse bütün ürünlerde koruyucu madde olarak kullanılmaktadır. Bazı bilim adamları parabenle göğüs kanseri arasında bir ilişki olduğunu düşünmektedir. Deodorant ve antiperspirantlar(terleme önleyiciler) ile bu alanda yapılan çalışmalar bu savı zayıflatmaktadır. Yine de doğal yaşam uzmanı Sophie Uliano ‘Oprah’nın bir bölümünde parabenden uzak kalmanın en iyi yol olduğunu söylemiştir. Ürününüzün parabenli olup olmadığını anlamak için içindekiler kısmında “etil paraben” veya “metil paraben” yazılarının varlığını kontrol edin.

Neden göz kremine ihtiyaç duyarız?

Göz çevrenizdeki deri, yüzünüzün geri kalanına oranla daha incedir ve bu yüzden yaşlılık belirtilerini daha erken gösterirler. Stres, yorgunluk ve yaşlılık belirtilerini; kırışıklıklar, şişlikler ve koyu göz halkaları şeklinde belli ederler. Piyasada özellikle bu sorunlarla başa çıkmak üzere tasarlanmış onlarca ürün bulunmaktadır ancak maalesef birçoğunda paraben bulunmaktadır.

Bakmanız gereken malzemeler

Parabensiz bir göz kremi arıyorsanız özellikle su yosunu, yaş mazı, K vitamini, pamuk tozu içeren formülleri tercih edin. Tüm bu malzemeler kırışıklıklarınızla, gözler altındaki koyu halkalarla ve gözler altındaki şişliklerinizle savaşacaklardır.

Kendin yap göz kremi

“Crounchy Betty” bloğunun yazarı, estetisyen Charmaine’nin önerdiği gibi, piyasadan alabileceğiniz kremlere alternatif olarak, göz çevrenizi nemlendirmek için badem yağını ve argan yağını masaj yaparak göz çevrenize sürebilirsiniz. “Organic Authority” sitesinden yararlanarak kendi göz kreminizi de yapabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler 3 çay kaşığı jojoba yağı, 3 çay kaşığı kayısı çekirdeği yağı, 1 çay kaşığı balmumu, 5 çay kaşığı gül suyu, ¼ çay kaşığı boraks ve 5 damla havuç çekirdeği yağı. İlk olarak balmumunu, jojoba yağını ve kayısı çekirdeği yağını balmumu eriyene kadar bir tavada ısıtın. Tavayı ocaktan alın ve tavanın içindeki tüm malzemeleri karıştırın. Şimdi, başka bir tava alın ve kısık ateşte gül suyunu ısıtın. Gül suyu ısınırken boraksı ekleyin ve çözülene kadar karıştırın. İçinde yağların ve balmumunun olduğu tavayı buz banyosuna koyun ve gülsuyuyla boraks karışımını içine serpiştirirken tüm malzemeleri karıştırın. Serinlediği zaman havuç çekirdeği yağını ekleyin ve temiz küçük bir kavanoza kendi yaptığınız kreminizi koyun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.