Doğru saç rengi nasıl bulunur nasıl seçilir

0

Bakır rengi saçEğer siz de görünüşünüzü tazelemeyi ve saç renginizi değiştirmeyi düşünüyorsanız, doğru saç rengi nasıl bulunur diye düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Doğru saç rengini bulmak için basit ama gerekli birkaç adım vardır. Saçlarınızı bir anlık dürtüyle düşünmeden farklı bir renge boyattıktan sonra ne kadar kötü olduğu ile ilgili arkadaşlarınıza ağlayıp sızlanmaktan kötü bir durum yoktur. Evet, hepimiz yaşadık bunları, biliyorum. Bu küçük ama büyük krizlerden korunmak için size vereceğimiz ipuçlarını takip ederek doğru saç rengi nasıl bulunur sorusunun cevabını öğreneceksiniz.

  • Cildinizin rengini dikkate alın

Saç rengini seçerken en çok dikkate alınması gereken ama çoğunlukla ihmal edilen en önemli ipucumuz cildinizin rengine göre saç boyası yaptırmaktır. Cilt renginizi dikkate almadan saçlarınızı asla boyatmayın. Örneğin bence kızıl saçlar muhteşem görünüyor ancak zor yoldan öğrendim ki bana hiç yakışmıyor! Kızıl saçlar cildimin soluk ve cansız görünmesine neden oluyor. Siyah saçlar ve sarı saçlar da aynı şekilde kötü duruyor. Ben esmer olmak için yaratılmışım, artık bunu kabul ettim. Saç rengi seçerken cilt renginizi dikkate almak bu nedenle çok önemlidir.

  • Kişiliğinizi dikkate alın

İnanın veya inanmayın, saç renginiz diğer insanlara kişiliğiniz hakkında bir fikir veriyor. Eğer cesur, ateşli ve sosyal bir insansanız, siyah, siyah/kahve ve ateşli kızıl renkleri etrafınızdaki insanlara doğru sinyalleri verecektir. Bu saç tonları sizin kişiliğinizde bir değişime neden olmaz, ancak diğer kişilerin sizi nasıl algılayacağını etkiler. Eğer çok sessiz, utangaç ve ilginin odak noktası olmayı sevmeyen bir kişiliğiniz varsa doğal kahveler, aralarda hafif sarılar ile veya düz kahverengi kişiliğinizi daha iyi yansıtacaktır. Saçlarınızın rengi ile çok dikkat çekebilirsiniz, bu nedenle saç renginize karar verirken iyi düşünün.

  • Makyajınız

Eğer şeftali rengi gölgeler, pembe rujlar ve bu tonlarda göz makyajı kullanıyorsanız size kızıl saç rengini tavsiye etmem. Bu renkler ile hiç uyumlu olmayacaktır. Aynı zamanda siyah, kahve rengi, gri ve gümüş tonlarında makyaj yapıyorsanız kızıl saçlardan yine uzak durmanızı tavsiye edeceğim. Görünüşünüzün bir bütün olarak güzel ve uyumlu olmasını istersiniz, dolayısıyla makyajınız ve saç renginizin uyumuna dikkat etmelisiniz.

  • Bakım

Belki de saç renginizi seçmeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri seçtiğiniz saç renginin nasıl bir bakım gerektirdiğidir. Orijinal saç renginizin zıttı bir saç boyası veya birkaç ton açık veya koyu boyalar daha sık bakım ve rötuş gerektirir. Eğer bu bakımı yaptıracak zamanınız veya maddi gücünüz yoksa saçlarınıza daha yakın renk tonlarını seçmeniz daha faydalı olur.

  • Saçlarınızın sağlıklı olduğuna emin olun

Eğer saçlarınız ileri derecede kurumuş, güneşin, havuzun veya sık sık boyanmanın etkisiyle hasarlanmış ise saçlarınızı tekrar boyatmadan önce dikkatli olmalısınız. Saçlarınız çok kurumuş ise, gözenekleri daha büyümüş demektir ve bu da boyayı çok daha hızlı emeceği anlamına gelir. Hatta bir süre sonra bölge bölge renk değişimleri görülebilir. Çünkü saçlarınızın her bölgesi aynı kurulukta olmaz. Daha kuru olan yerlerin rengi daha çabuk değişir. Bu nedenle saçlarınızı boyamadan önce en azından 3 günlük iyi bir nemlendirici bakım terapisi uygulayın ve saçlarınızın doğru bir şekilde nemlendiğinden emin olun.

  • Boyadan hemen önce saçlarınızı yıkamayın

En iyi saçlarınızı boyatacağınız günün sabahında yıkamaktır. Bu sayede saçlarınıza doğal yağlarını salgılamaları için vakit vermiş olursunuz. Salgılanan bu doğal yağlar boyama işlemi sırasında saçlarınızı koruyacaktır. Tekrarlamakta fayda var, boyandıktan sonra kuru saçlar doğru bir şekilde nemlendirilmiş saçlar gibi görünmeyecektir.

  • Sıcak yağ tedavisini düşünün

Gittiğim bazı kuaförler saçlarımı boyatmadan 3 gün önce evde kendi başıma uygulayabileceğim sıcak yağ tedavisi diye bir yöntem önerdiler. Bu yöntemle saçlarınız boyanmadan önce sağlıklı bir şekilde nemlenecek, saçlarınızın boyayı daha iyi tutması ve her yerinin aynı tonda kalması sağlanacak.

  • Saç renginizi bilgisayar ortamında deneyin

Bir internet sitesine fotoğrafınızı yükleyip saçlarınızın rengini değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Ben biliyorum ve bu uygulamaları kullandığıma çok memnunum! Bu sayede saçlarımı daha sonra pişman olacağım bir renge boyatmaktan kurtuldum.

  • Duygularınızı dikkate alın

Kendinizi üzgün mü hissediyorsunuz veya hayatınızda bir yenilik mi arıyorsunuz? Neden her ilişkim bittiğinde soluğu kuaförde alıyorum ve saçlarımı boyatmak istiyorum? Biliyorum birçoğunuz benimle aynı şeyleri yaşadı ama bu üzgün dönemlerimde saçlarımı boyattıktan sonra daima pişman oldum çünkü moralim bozuk olduğundan uç noktalarda renkler seçtim. Bu nedenle saçlarınızı boyatmadan önce duygularınızı da dikkate alın ve daha stabil bir durumda, zihniniz daha rahatken saçlarınızı boyatmaya karar verin. Eğer illa ki radikal bir değişiklik yapmak istiyorsanız tırnaklarınıza yeni bir oje sürün veya yeni bir ruj satın alın. Bunlar hem bütçenizi zorlamayacak hem de istediğiniz zaman kolayca değiştirebileceğiniz eylemler. Ancak saçlar bir kez boyandıktan sonra kısa sürede geri dönüş yapamazsınız. Bu nedenle iyice düşünmeden saçlarınızı boyatmayın.

Hiç kötü bir saç boyatma tecrübeniz oldu mu? Tecrübelerinizi okuyucularımız ile paylaşarak aynı hataları onların da yapmamalarını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.