Doğum çatlakları

0
doğumdan sonra çatlaklar
doğum sonrası çatlaklar

Her annenin en büyük kabusu hamilelik sırasında edindiği çatlaklardır. Doğum çatlakları vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir. En sık karın, bel ve kalça bölgesinde rastlanmaktadır. Peki gerçekten çatlaklarınızı ortadan kaldırmak istiyor musunuz? Bu makalede özetlenen adımları izlerseniz bunu kısmen yapabilirsiniz. Doğum çatlakları tamamen ortadan kalkmayacaktır ancak çok büyük ölçüde belirginliğini kaybedeceklerdir. Doğum çatlaklarını önlemek ve ortadan kaldırmak için en büyük anahtar cildi sürekli nemli tutmaktır. Böylece cilt elastikiyetini muhafaza eder. Doğum çatlaklarından kurtulmak bir anda mümkün olmaz. Bu sadece tatlı bir hayaldir. Eğer doğum çatlaklarınızdan kurtulmak istiyorsanız sabırlı ve inatçı olmanız gerekir. Cilt bakımınıza özen göstererek cildinizin elastikiyetini geri yükleyebilirsiniz. Cildinizin sıkı ve eskisinden daha parlak olması için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 

Doğum çatlakları nasıl giderilir

hamilelik çatlakları
doğum çatlakları

1

Günde 8-10 bardak su için. Doğum çatlaklarını ortadan kaldırmak için ilk adım olarak vücudu içten nemlendirmektir. Günde 8-10 bardak su içmek vücudunuzun ve dokularınızın ihtiyaç duyduğu suyu almasını sağlar. Ayrıca vücudun toksinlerini temizler.

2

Balık gibi protein içeren besinler ve meyve, fındık ve sebze gibi narenciye yönünden zengin besinler, esansiyel yağ asitleri açısından zengin gıdalar yemek, cildinizi daha sıkı, yumuşak ve sağlıklı tutacaktır. Beslenme düzeninizi yeniden programlayın. Böylece doğum çatlaklarıyla daha sağlam savaşabilirsiniz.

3

Doğum çatlaklarını giderme sırrı:  Vitamin ve esansiyel yağlar ile cildinizi nemli tutun. Piyasada satılan losyon ve kremler doğum çatlaklarını engelleme ve yok etmede yeterli olmayacaktır. Cildinizin nemlendirmeden ötesine ihtiyacı vardır. Losyon ve kremler öncelikle yapay maddeler içerirler. Kakao yağı doğum çatlaklarını azaltmak için çok etkilidir. Doğum çatlaklarının bulunduğu bölgelere kakao yağı ile masaj yapın.

4

Kan dolaşımını uyarmak için duş yaparken bir kabak lifi veya cilt fırçası ile cildinizi fırçalayın. Böylece kan yoluyla doğum çatlakları bulunan bölgeye gerekli vitaminlerin ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

5

Doğum çatlaklarını azaltmak için E vitamini yağı kullanın. Bir duş sonrası cildinizin üzerine masaj yaparak yedirin.

6

Doğum çatlaklarını gidermek için tretinoin krem kullanma konusunda doktorunuzla konuşun. Bu krem sadece reçete ile kullanılabilir. Emzirme dönemindeyseniz bu kremi kullanamazsınız. Bu nedenle biraz beklemeniz gerekir çünkü krem süte geçebilmektedir.

7

Doğum çatlaklarını azaltmak için A, E ve C vitamini açısından yüksek gıdalar yiyin ya da hap olarak takviye edin. Ancak, hamile iseniz A vitaminini en fazla 25.000 IU alabilirsiniz.

8

Çinko içeriği yüksek olan gıdalar kollajen üretimine yardımcı olur. Pancar, esmer pirinç, biber, soya fasulyesi, yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar çinko açısından zengindir ve cilt destekleyici lifler içerirler. Cildin yapı taşlarından biri de kollajendir ve doğum çatlaklarını en iyi yolla gidermenin başında kollajen üretimini desteklemek gerekir.

9

Hücre duvarları yapımına yardımcı esansiyel yağ asitleri içeren yiyecekler yiyin. Esansiyel yağ asitleri birçok sebze, bitkisel yağ ve balık yağında bulunabilir. Bu şekilde beslenmek hücre duvarlarını güçlendirerek doğum çatlaklarını azaltır.

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.