Doğum Lekelerinden Kurtulma Yolları

0

Doğumlar sonrası bebeklerde görünen doğum lekeleri bebekler anne karnında iken meydana gelen extra pigmentasyon sonucu oluşmaktadır. Ayrıca doğum lekeleri kan damarlarından oluşan derinin iç astar hücrelerinin kümelenmesinin bir sonucudur. Doğum lekelerii benler olabileceği gibi, çilek renginde noktalar ve kahverengi lekeler de olabilirler. Bu doğum lekeleri düz, kabarık, düzenli veya düzensiz olabilmelerinin yanında, bazen siyah ve pembe renkli de olabilmektedir. Doğum lekelerinden kurtulmak için aşağıdaki açıklamaları dikkatlice okuyarak sizde uygulayabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak şeyler

* Vücut fırçası

* Retin – A kremi

* Limon suyu

Uyarılar ve Açıklamalar

1* Vücudunuzda yer alan herhangi bir doğum lekesinin bir sağlık sorununa işaret olmadığından emin olmak için dermatoloğa veya doktorunuza başvurunuz. Doğum lekesinin bir hastalık riski taşımadığına emin olduktan sonra doğum lekelerinden kurtulmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

2* Doğum lekelerinden kurtulmak için günlük kullandığınız vücut fırçası ile lekeleri fırçalayınız. Zamanla lekeler üzerindeki ölü cilt hücreleri derinizden sıyrılacaktır.

3* Doğum lekelerine neden olan Hiper – pigmentasyonun etkilerini azaltmak için A vitamini içeren Retin – A kremini uygulayınız. Bu kremler genellikle akne tedavisi için kullanılmakta olup eczanelerden temin edebilirsiniz. Krem ile yeni cilt hücreleri çıkacak ve yeni hücreler yaralı bölgeye nüfuz edecektir. Ayrıca krem dışında kullanılan doğal yöntemlerden birisi de cildinizi beyazlatma özelliği olan Limon suyudur.

4* Evde uygulayacağınız doğal tedavi yöntemleri işe yaramaz ise yoğun darbeli kızıl ışık yayan lazer tedavileri hakkında bir dermatologla görüşebilirsiniz. Lazer tedavileri bu tür lekelerin renklerini açmakta ve genellikle doğum lekelerini ortadan kaldırmaktadır. Doğum lekelerinden kurtulmak için ayrıca uzman bir doktor ile görüşerek cerrahi bir operasyonla doğum lekelerinden kurtulabilirsiniz. Unutmamak gerekir ki doğum lekelerinizden lazer yöntemiyle kurtulduktan birkaç yıl sonra aynı lekeler tekrar ortaya çıkabilmektedir.

İpuçları

* Cildinize herhangi bir kozmetik ilaç uygulamadan önce, cildinizin temiz olduğundan emin olunuz.

* Doğum lekelerinizde meydana gelebilecek herhangi bir, kanama, renk değiştirme, iltihap, kaşınma, ağrı gibi olumsuz durumları ve boyutunda meydana gelebilecek değişiklikleri gözlemlediğiniz anda hemen doktorunuza başvurunuz.

Doğum lekeleri anne karnında bazı olumsuz nedenlerden dolayı meydana gelen, genellikle cilt üzerinde dikkat çekici özellikte, küçük ve büyük noktalardır. Doğum lekelerinizin özelliklerine göre doğal yöntemler uygulayarak kurtulabileceğiniz gibi, lazer yöntemleri ve daha zor bir süreç olan cerrahi yöntemlerle de kurtulabilirsiniz. Hangi yöntemleri deneyerek başarılı olabileceğinize bir uzman doktor veya dermatologla görüşerek karar vermelisiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.