Doğum Lekelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır

0

Bazı insanlar için doğum lekesi Allah’ın onlara bir lütfudur. Bazıları için ise olumsuz bir durum ve kendilerini kötü hissettirecek bir işarettir. 2014 yılı itibariyle bir doğum lekesini çıkarmanın ortalama maliyeti 800  –  10000 TL arasında değişmektedir. Doğum lekelerinin tedavisi öncesi doktorlar doğum lekesinin sebebini araştıracaklardır. Belki doğum lekesine bazı Hemanjiomlar sebep olabilir. ( Bebeklerde iç organlar gelişirken kan damarlarının demetler halinde lezyonlar oluşturmasına Hemanjiom denir. ) Hemanjiomlar kişilerde fazla sağlık riskleri taşımaktadır. Ancak genel itibariyle çoğu doğum lekeler herhangi bir sağlık riski taşımamaktadır.

Uyarılar ve Açıklamalar

1* Eğer lazer tedavisi veya ameliyat tercih edecekseniz, nitelikli bir kozmetik cerrah veya dermatolog bulmalısınız. Uzman kişiler size, prosedürleri, seçenekleri, riskleri, sınırlamaları ve olası sonuçları detaylı olarak anlatacaktır. Bu operasyonun faydalarını ve risklerini doktorunuzla uzun uzun konuşunuz.

2* Doğum lekesinin büyüklüğüne ve konumuna göre lazer tedavisi de en ideal tedavi yöntemi olabilir.

3* Ameliyatlar doğum lekelerinizi çıkarmak için uygulanabilecek son seçenek olmalıdır. Hemanjiomların sebep olduğu doğum lekelerine ameliyat uygulamak oldukça riskli bir cerrahi müdahaledir.

İpuçları

Doğum lekelerinin türleri şunlardır; Benler, hafif ben lekeleri, pigmentasyondan kaynaklı doğum lekeleri, mor veya kırmızı renkli benekler. Doğum lekeleri genellikle sağlık sorunları oluşturmamaktadır, sadece estetik kaygılardan dolayı kişiler doğum lekelerinden kurtulma isterler.

Lazer tedavisi yaptırdığınızda tedavi sonrası güneşten uzak kalmalısınız. Ayrıca lazer tedavisi uygulanan bölgeyi sert darbelerden ve çiziklerden korumalısınız. Lazer tedavisi uygulanan bölgedeki cilt rengi düzensiz değişiklikler gösterebilmektedir. Bu yüzden kalıcı çözümler garanti edilmemektedir. Lazer tedavisi öncesi prosedürleri iyice okuyunuz.

Doğum lekeleri, herkesin sıklıkla karşılaşabileceği, hamilelik döneminde yaşanan bir olumsuzluk sonucu oluşabilecek olumsuzluklardır. Kimisi için hiçbir sorun teşkil etmese de genel olarak insanlar doğum lekelerinden kurtulmak isterler. Doğum lekelerinden kurtulmak için uzman doktorlarla görüşerek süreçle alakalı detaylı bilgi almak gerekir. Yapılacak değerlendirmeler sonucu cerrahi müdahale veya lazer tedavisinden biri seçilerek doğum lekelerinden kurulma şansı yakalanabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.