Doğum lekesi nasıl geçer neler yapmak gerekir?

0
Cilt lekesi
Doğum lekesi nasıl geçer

Doğum lekeleri vücudunuzun herhangi bir yerinde konumlanmış küçük izlerdir. Cilt çevresinde önemli ölçüde koyu renkte olabilen bu lekeler açık renkli de olabilmektedir. Bu lekeler sağlık için bir risk teşkil etmese de, insanlar vücudundaki lekelerden kurtulmak isterler. Bu yazımızda doğum lekelerinin çıkarılma yöntemlerini göreceksiniz.

1

Doğum lekesini ortadan kaldırmak için doktorunuzla görüşebilir ve ilaç tedavisi isteyebilirsiniz. Bu isteğiniz doğrultusunda doktorunuz enjeksiyon kullanarak, cildinize kortik osteroid enjekte edebilir veya size bir hap önerebilir. Bu iki yöntemlin her biriyle yaklaşık iki haftada doğum lekelerinden kurtulabilirsiniz.

2

Çok aşırı koyu doğum lekelerinizin görüntülerini ortadan kaldırmak için cilt beyazlatma kremleri kullanabilirsiniz. Doğum lekelerine doğrudan uygulayacağınız bu kremlerle bir hafta içinde koyu lekelerin daha açık renklere dönüşmeye başladığını görebilirsiniz. Ayrıca cilt beyazlatma maskeleri de doğum lekelerinde etkili olmaktadır.

3

Hamilelik döneminde annenin maruz kalacağı sert darbeler bebekte doğum lekelerinin oluşmasına yol açabilir. Lazer tedavisi ile kırmızı veya kahverengi dâhil olmak üzere tüm doğum lekelerinden kurtulabilirsiniz. Lazer yönteminin fazla uygulanması ile cildin yanma riski oluşmaktadır. Bu konuda dikkat edilmelidir.

4

Cerrahi operasyon ile doğum lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu konuda uzman doktorlarla görüşerek bir karara varabilirsiniz. Genellikle acı verici ve iz bırakıcı olan cerrahi operasyon son seçenek olarak tercih edilmektedir. Eğer vücudunuzda yer alan doğum lekesi sağlık sorunları oluşturabilecek nitelikte ise, doktorunuz cerrahi müdahaleyi önerebilir.

5

Elektrikli iğnelerle doğum lekelerinden kurtulabilirsiniz. Bu süreç biraz ağrılı ve zor geçecektir. Elektrik verilmiş ince uçlu iğneler direk lekelere uygulanarak cildiniz temizlenmektedir.

Öneriler

Eğer doğum lekelerini kaldırma yöntemlerinin herhangi birini denemekte kararsız iseniz, düzenli olarak cildinize uygulayacağınız makyajlarla lekelerinizi sürekli örtebilirsiniz. Bir diğer yöntem olarak lekelerinizin üzerine dövmeler yaptırarak da lekeli bölgeyi tamamen kapatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.