Doğum lekesi neden olur nasıl tedavi edilir?

0
Lekesiz cilt
Doğum lekesi nasıl geçer

Birçok kişi doğum lekeleri ile doğmuş olsa da, genellikle onlardan kurtulmak isteyecektir. Doğum lekeleri lazer tedavileri kullanılarak temizlenebilir. Lazer tedavilerinde genellikle gecelemek gerekmez. Günü birlik işlemlerdir. Lazer tedavisi genellikle kısa sürede olumlu sonuç alınacak bir yöntemdir.

Doğum lekeleri

Doğum lekeleri kırmızı veya koyu renkli olabilir. Renk pigmentlerinin kümelenmesiyle oluşur. Doğum lekelerinin sebepleri bilinmemektedir. Genellikle doğum lekeleri sağlık için bir risk teşkil etmez. Ancak bazı ben gibi türler kanser riski içeriyor olabilir. Bunların doktor tarafından kontrol ettirilmesi gerekir. Doğum lekeleri cerrahi yöntemlerle alınabileceği gibi lazer tedavileri ile de yok edilebilir.

Lazer tedavisi

Lazer tedavisi hedef hücrelerin patlatılmasıyla yapılır. Benleri çıkarmak için ısı sistemi kullanılır. Hassas ışınlar ile ısı gönderilir. Hücreler yok edilir ve doğum lekelerin görünümü azalır. Ancak iyileşme sürecinde ciltte kırmızı lekelenmeler görülebilir. Bunlar geçici lekelerdir.

Lazer tedavisi sonrası

Lazer tedavisi sonrası hastanede yatma gerekmez. Doğum lekesi boyutuna ve şekline bağlı olarak birkaç saat içinde yapılacak işlemlerle halledilir. Doktorunuz izin verdiği anda taburcu olabilirsiniz. 2 – 3 hafta içinde doğum lekeleri solacak ve zamanla kaybolacaktır.

Lazer tedavisi sonrası morarma

Lazer tedavisi sonrası bölgede morarma ve tahrişler görünebilir. Anca bu morluklar en fazla 1 hafta içinde kaybolur. Ayrıca hafif karıncalanma mutlaka olacaktır.

Lazer Tedavisi Riskleri

Nadir durumlarda, lazer tedavisi kanamaya neden olabilir. Ancak bu kanama uzun sürmeyecektir. Kısa zamanda iyileşecektir. Ayrıca doğum lekelerine lazer tedavisi uygulaması sonrası lekelerin etrafındaki cilt renginde solma gözükebilir. Bu solmalar için ayrı tedavi yöntemleri uygulanır. Lazer tedavisi sonrası ağrı, enfeksiyon ve yara izlerinde değişimler olduğunda hemen doktorunuza başvurmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.