Doğum sonrası çatlaklar

| 2012/12/15 | 1 Comment
Hamilelik çatlakları

Doğum sonrası çatlak

 

Doğum öncesinde, hamilelik süreci kadınların ciltlerinde çeşitli değişiklikleri de beraberinde getirir. Cildin genişlemesi, vücudun büyümesi ve hızlı bir şekilde kilo alımı doğum sonrası çatlakların oluşumunu tetiklemektedir. Hamilelik sırasında karnın gerildiği gibi kilo sorunu da beraberinde gelmektedir. Aslında doğum sonrası çatlakların oluşumunda en büyük etken genetik nedenlerdir. Doğum sonrası çatlakları büyük ölçüde azaltabilir ve küçültebilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı şeyler vardır.

 

Doğum sonrası çatlaklar için bitkisel tedavi

Peeling


Peeling çatlakların tedavi edilmesinde önemli rol oynar. Bir kabak lifi veya sünger fırça ya da kese kullanarak vücudunuzu iyice ovun. Çatlak bölgeleri ovmanız hem ölü hücrelerden kurtulmanızı hem de o bölgeye kanın ulaşmasını sağlar. Sabah ve akşam düzenli duş alın ve duş sırasında bu uygulamayı yapın.

Kakao Yağı

Kakao yağı doğum çatlaklarını iyileştirmek ve gelecekte çatlak oluşmasını engellemek için en etkili bitkisel tedavi malzemesidir. Kakao yağını doğrudan cildinize sürebileceğiniz gibi kullandığınız vücut losyonları ve nemlendiricilerin kakao yağı içerenlerini de tercih edebilirsiniz. Kakao yağı doğrudan karın, kalça, uyluk, basen ve bacaklarda oluşan doğum sonrası çatlaklarına günde iki üç kez uygulanmalıdır. Kakao yağı çatlakları iyileştirmek için çalışır ve her gün kullanıldığında, cildin elastikiyetini artırmaya ve yeni çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

E vitamini

E vitamini doğum sonrası çatlakların şifalanmasına yardımcı olur. E vitamini eczaneden cam kapsül şeklinde alınabilir. Cam kapsül içindeki E vitamini yağını düzenli olarak her gün doğum sonrası çatlaklarınızın üzerine sürebilirsiniz. Cildin hızlı yenilenmesini destekleyen E vitamini yağını cildinize sürdükten bir saat sonra duş alabilirsiniz.

 

Doğum sonrası çatlaklar için günlük bakım

Cildi nemlendirmek

Cildi nemlendirmek, doğum sonrası çatlakların görünümünü azaltmak için en etkili yöntemlerin arasında gelmektedir. Kakao yağı, bebe yağı, zeytinyağı gibi yağlarla karın ve diğer bölgelerde oluşan çatlakların üzerine masaj yapın. Bu işlemi en az günde iki defa yapmayı ihmal etmeyin.

Cildin içeriden nemlendirilmesi de çok önemlidir. Günde en az 8 bardak su içmeniz cildinizi doğal yollarla nemlendirecektir.

Cildinizi kaşımayın

Hamilelik sırasında ve sonrasında cildinizde kaşıntılar olabilir. Bu cildin gerilmesinden kaynaklanmaktadır ve siz tırnaklarınızla cildinizi kaşıdığınızda yeni çatlak oluşumunu tetiklersiniz.

Dengeli beslenin

İyi dengelenmiş, besleyici bir yemek düzeni gerek hamilelik sırasında gerek doğum sonrasında cildinizin ihtiyaçlarını karşılamak için önemlidir. Sağlıklı cilt sağlıklı beslenmeyle desteklenmektedir.

Yavaş ve sağlıklı kilo alıp verin

Kilo almak gebelik sırasında kaçınılmaz olmasına rağmen, yavaş, düzenli ve sağlıklı bir şekilde kilo almak cildinizin ani gerilmelerini önleyecektir.

 

 

Etiketler: , ,

Kategori: Çatlaklar, Cilt Sorunları, Genel

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. bahar dedi ki:

    Dogum sonrasi. Catlaklarim var ama hic biri gecmedi denesem pisman olurmuyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir