Dolama için bitkisel tedavi yöntemleri

0

Dolama Dolama bakteri ve mikropların tırnak diplerinde, parmak arasında yerleşerek meydana getirdikleri iltihaplı oluşumdur. Bu yerlerde oluşan yaralardan, kesiklerden giren mikroplar kızarıklık, ağrı, şişlik gibi etkilerle burada dolama denilen oluşumu meydana getirir. Dolama bitkisel tedavi yollarıyla iyileştirilebilen bir rahatsızlıktır. Uygulanan bitkisel tedavilere dolama patlayıp, içerideki iltihaplı içeriği dışarıya verinceye kadar devam edilir.

Dolama tedavisinde bitkisel çözümler

Kuru soğan kürü

1 adet kuru soğanı kabuklarını soymadan közde pişirin. Soğanın etrafındaki yanmış kısımlarını alarak, kalan bölümlerini iyice ezin. Bunu biraz has zeytinyağı ve az miktarda ham sabun rendesiyle birlikte karıştırın. Bu karışımı dolama olan bölgeye sarın. Bunu bir gece boyunca bekletin. İhtiyaç duyulursa, bunu yeniden hazırlayarak kullanabilirsiniz.

Kına kürü

50 gram kınayı biraz ılık suyla birlikte macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın. Bunu yine dolama oluşan bölgeye sarın. Gece boyunca beklettiğiniz, karışımı iyileşme oluncaya kadar uygulayabilirsiniz.

Ispanak kürü

Saf zeytinyağı ile 100 gram ıspanağı kısık ateşte pişirin. Bunu lapa haline getirin. Yine diğer uygulamalarda yapıldığı gibi dolama olan yere lapayı sarın.

Balmumu kürü

Isıtabileceğiniz bir kabın içinde her biri yarım fincan kadar olacak şekilde iç yağı, tuzsuz tereyağı ve kuyruk yağı koyun. Bunun içine 1 kahve fincanı zeytinyağı ve misket büyüklüğünde balmumu karıştırın. Bunların hepsini orta ateşte eritinceye kadar ısıtın. Karışım donmaya başlayınca, dolama olan bölgeye sürün. Bunu temiz bir bezle kapatarak, 1 gece boyunca bekletin. Dolama patlayınca kadar bunu uygulamaya devam edin.

Ebegümeci kürü

1 su bardağı soğuk suya, 1 yemek kaşığı ebegümeci ilave edin. Bunu bir gece boyunca bekletin. Daha sonra hafif ısıtarak, dolama olan parmağı 20 dakika kadar bunun içinde tutun. Gerekirse karışımı 2-3 defa ısıtarak kullanabilirsiniz.

Çiğ yumurta kürü

Çiğ yumurtayı bir bardağın içine koyun. Bunun içine dolama olan parmağınızı sokarak, yumurtayı karıştırın. Buna 20 dakika süreyle devam edin. Parmağınızdaki dolama patlayıncaya kadar bunu yapabilirsiniz.

Aynısefa çiçeği kürü

2 avuç kadar aynısefa çiçeğini incecik kıyın. Bunun içine ateşte kızdırdığınız yarım kilo margarin ilave ederek karıştırın. Karışımın üzerini kapatarak bir gece bekletin. Daha sonra karışımı ısıtarak, tülbentle süzün. Bu suyu dolama patlayıncaya kadar parmağınıza sürün.

Atkuyruğu kürü

Taze atkuyruğu bitkisini yıkayarak temizleyin. Bunu ezerek lapa haline getirin. Daha sonra dolama olan bölgeye sarın. Buna dolama patlayıncaya kadar devam edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.