Dolama nasıl geçer? Nasıl tedavi edilir?

0
dolama, parmak, balerin
dolama nasıl geçer

Dolama sık görülen bir parmak enfeksiyonudur potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Peki dolama nasıl geçer, nasıl tedavi edilir?

Dolama nedir?

Dolama genellikle parmak ucunda şiddetli ağrı ve şişlik ile kendini gösteren, parmağın ucunda yerleşen enfeksiyonlara denir. Parmak ucunun sinir dağılımı çok zengin olduğundan hafif baskıyla bile çok şiddetli ağrıya neden olabilir.

Dolama neden olur?

Dolama genellikle parmak ucuna alınan delici travmalardan sonra başlar. Örneğin parmak ucuna küçük bir cam parçası, diken veya kıymık batması sonucunda batan parça içeride kalır ise enfekte olabilir ve dolamaya neden olur. Her zaman içeride yabancı cisim kalması gerekmez. Yalnızca parmak ucuna alınan delici bir yaralanma sonucu da dolama görülebilir. Bunun yanında hayvan ısırıkları ve paronişi denilen tırnak enfeksiyonları da dolamaya neden olabilir.

Dolama çok sıklıkla bakteriyel bir enfeksiyondur. Parmak ucunda bakteriler üreyerek bir apse oluştururlar. Bu apse gittikçe büyüme ve yayılma eğilimindedir. Bazen dışarıdan beyaz bir şişlik şeklinde görülebilse de apse her zaman gözle görülmeyebilir. Parmak ucunda şişlik ve zonklama da dolamada görülebilen belirtilerdendir. Bakterilerden genellikle stafilokoklar dolamadan sorumludur. Sıklıkla bakterilerden kaynaklansa da bazı durumlarda dolama bir virüs olan herpes’ten de kaynaklanabilir. Bakteriyel ve viral dolamanın tedavileri birbirinden farklıdır bu nedenle ayrım yapılması önemli olabilir.

Dolamanın belirtileri nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi dolama parmak ucunda şiddetli ağrı, kızarıklık ve şişlik ile kendini gösterir. Bazı durumlarda parmak ucu cilt altında beyaz bir irin tabakası da gözle görülebilir. Bu belirtileri bilmek önemlidir çünkü kişi dolama belirtilerini fark etmez ve tedavi almaz ise daha kötü durumlarla karşı karşıya kalabilir. Dolama tedavi edilmediğinde gittikçe büyüyebilir ve yayılabilir. Bu apsenin büyümesi parmak ucuna gelen damarlara baskı yaparak parmak ucunun kan akımını azaltır. Kan akımı azalan parmak ucu eğer bu durum devam ederse anlılığını yitirebilir ve sonunda durum parmak kaybına kadar varabilir. Bu durum tabi ki çok sık görülmez, ancak yine de böyle bir risk olduğu bilinmelidir. Dolama büyüdükçe parmak ucunda his kaybı meydana gelebilir. Bu durum tedavi alma konusunda sizi alarma geçirmelidir.

Dolamaya nasıl tanı konur?

Dolama teşhisi için herhangi bir test veya görüntülme yapılması gerekmez. Aile hekiminiz genellikle sadece parmağınıza bakarak dolama teşhisini koyacaktır.

Dolama nasıl geçer, nasıl tedavi edilir?

Dolama temelde bakteriyel bir enfeksiyondur ve bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotiklerle tedavi edilir. Ancak bakteriyel enfeksiyonlar bir yerde lokalize bir apse oluşturmuşlar ise antibiyotikler yeterli olmayabilir. Apseler dış ortamdan kendilerini izole ederler ve verdiğimiz antibiyotikler apsenin içine kadar ulaşamayabilir. Bu nedenle apselerin tedavisi büyük çoğunlukla cerrahi olarak yapılır.

Eğer erken evrelerde dolama fark edilir ise antibiyotik tedavisi ile apse oluşumunun önüne geçilebilir. Bu durumda cerrahi tedaviye gerek kalmadan dolama iyileşebilir. Ancak dolama ilerlemiş ve apse oluşmuşsa artık apsenin cerrahi olarak boşaltılması gerekir.

Doktorunuz apseyi boşaltmak için öncelikle parmak ucunuzu ağrı kesici ilaçlar ile uyuşturacaktır. Ağrı kesici iğne yapılırken bir miktar canınız yanabilir ancak daha sonra ağrı hissetmeyeceksiniz. Anestezi işlemi tamamlandıktan sonra doktorunuz parmak ucunuzca çok küçük bir kesi yaparak apsenin boşalmasını sağlayacaktır. Genellikle antibiyotik tedavisi ile birlikte apsenin boşaltılması dolamanın tedavisinde yeterlidir. Ancak herpes virüsünden kaynaklanan bir dolama ise cerrahi tedavi yapılmaz. Eğer cerrahi uygulanırsa bakteriyel enfeksiyon riski oluşturur. Bu nedenle herpes virüsten kaynaklanan dolama genellikle kendi kendine iyileşmeye bırakılır veya antiviral ilaçlar ile tedavi edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.