Dolama nasıl tedavi edilir dolamaya ne iyi gelir

0

ElDolama parmağın ilk boğumunun avuç içine bakan bölümündeki iltihaplanmadır. Bu genellikle cildi delecek bir yaralanma sonrasında, parmak ucundan giren mikropların burada çoğalmasıyla iltihap oluşturması nedeniyle yaşanır. İltihap apseye neden olarak, parmak ucunda gerginlik yaratır. Bu baskıyla birlikte küçük damarlar kapanır ve parmak ucunda kansızlık oluşur.

Stafilokok adındaki mikroplar en çok rastlanan dolama sebebidir. Buna mantar enfeksiyonu da neden olabilir. Bunlar şeker hastası kişilerde ya da ellerini suyun içinde uzun süre tutanlarda görülür. Hem bakterilerin, hem de mantarın neden olduğu dolama sorununda ise, şişme ve cerahat daha fazla olur. Enfeksiyon tırnak çevresinden ve epidermis çevresinde dolaşarak, ağrılı apseye neden olur. Tırnak dibinde cilt kabarması ve tırnak ayrılması meydana gelir. Oldukça ağrılı olan bölgede şişlik ve kızarıklık hâkimdir. Bu nedenle parmağın hareketlerinde kısıtlanma meydana gelir. İçerdeki iltihap bazı durumlarda kendiliğinden boşalsa da, bazen ihmal edilen sorun kemiklere kadar sirayet edebilir. Bu nedenle dolama için mutlaka doktora gidilmelidir.

Dolama tedavisi nasıl yapılır?

Dolama olan parmağa yapılacak sıcak su banyosu, dokulardaki iltihap nedeniyle oluşan şişliği azaltacaktır. Daha sonra bölgeye bakteri enfeksiyonları için yararlı olabilecek anti bakteriyel madde içeren kremler sürülebilir.

Bölgede mantar enfeksiyonu varsa, % 1 lik gentian violet solüsyonu sürülebilir.

Bu yapılanlar dolama tedavisi için etkili olmadığında ya da şişlik oldukça fazlaysa, cerrahi olarak apsenin boşaltılması tercih edilmelidir. Parmaktan, tırnak ucundan ya da parmak ekseni çevresinde kesi açılarak, içerideki irinli sıvı boşaltılır. Bundan sonra bölgenin enfeksiyondan korunması amacıyla antibiyotik tedavisi uygulanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.