Dolama neden olur nasıl tedavi edilir?

| 2014/03/28 | 5 Comments
Eller, Parmaklar

Dolama neden olur

Dolama parmağın ucundaki derin apselere denir. Peki dolama neden olur?

Dolama neden olur?

Parmağın ucundaki bir enfeksiyon odağı kapalı bir cep oluşturabilir (apse). Bu apse çok ağrılıdır ve yayılma eğilimindedir. İşte bu ağrılı apseye halk arasında dolama denir. Dolama genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklansa da herpes virüsünden ve çok nadiren mantarlardan kaynaklanabilir.

Dolamanın hızlı bir şekilde tedavi edilmesi önemlidir. Çünkü bu küçük apse yayılma eğilimindedir. Eğer bu apse büyürse parmak ucuna gelen kan damarlarına baskı yaparak kan akışını bozabilir ve parmağa kalıcı hasar verebilir. Ayrıca dolama tedavi edilmezse enfeksiyon kemiğe yayılarak daha ciddi bir hale bürünebilir.

Dolama belirtileri

Dolama parmak ucunda çok şiddetli ağrıya neden olur. Özellikle parmak ucuna baskı yapıldığı zaman belirginleşir. Parmak ucu şişer ve kızarır. Beyaz kalın bir iltihap tabakası görülebilir. Dolama ilerledikçe parmak ucu uyuşabilir ve parmağı bükmek ağrıya sebep olabilir.

Dolama nasıl anlaşılır, ne kadar sürede iyileşir?

Doktorunuz yalnızca parmağınıza bakarak dolama tanısını koyacaktır. Parmak ucunda şişkinlik, kızarıklık, hassasiyet gibi belirtiler dolamaya işaret eder. Büyüyen apse parmak ucundaki kan dolaşımını azalttığı için vücudunuzun bağışıklık sisteminin bu enfeksiyonla savaşması zorlaşır. Dolamanın iyileşmesi için hemen her zaman doktor tarafından açılması ve içindeki apsenin boşaltılması gerekir. Agresif tedavi ile iyileşme daha kısa sürebilir.

Dolama nasıl tedavi edilir?

Herpes virüsten kaynaklananlar haricinde dolama genellikle apsenin boşaltılmasını sağlayacak küçük bir operasyon ile tedavi edilir. Doktorunuz parmağınızın her bir yüzüne ağrı kesici bir solüsyon enjekte ederek parmak ucunuzca küçük kesiler açacak ve apseyi boşatacaktır. Genellikle bu işlem ile birlikte bir antibiyotik tedavisine başlanır. İlerlemiş vakalarda tırnakta küçük bir delik açarak apsenin drenajını sağlamak gibi daha ileri operasyonlar gerekebilir. Dolama eğer herpes virüsten kaynaklanıyorsa drenaj yapılmaz. Çünkü bu bakteriyel enfeksiyon riski oluşturur. Parmaktaki herpes enfeksiyonları kendi kendine geçme eğilimindedir yine de antiviral ilaçlar tedaviye eklenebilir. Hastalığın gidişatı hemen her zaman iyidir. Doğru tanı ve doğru tedavi ile dolama hiçbir iz bırakmadan iyileşecektir.

Etiketler:

Kategori: Cilt Bakımı, El ayak Bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (5)

Trackback URL | Comments RSS Feed

 1. Semra dedi ki:

  Soganı haşlayıp parmaga sarın

 2. davut akbaba dedi ki:

  selam sağ ayak başparmağımda şişkinlik oldu. ben geçer sandım amma geçmedi.5 gün aradan sonra doktora gittim vücüdumda iltihap oranı yüksek çıktı 32 . azami 4.9 olması gerek. doktora gittim ilaç verdiler ağrı kesici ve antibiyotik. şekerde yüksek çıkınca iltihaplı yer kızarık vaziyette duruyor. ne yapmam gerek.

 3. davut akbaba dedi ki:

  sağ başparmaımda i,şme oldu. 5 gün sonra doktora gittim vücutta aşırı iltihap tahlil sonucu ortaya çıktı.32 mmg.ilaçlar verildi bende şekerinde yüksek çıkması nedeniyle yarıp iltihabı almadılar ne yapmalıyım. geçmesi ne kadar sürer.

 4. Yamtar dedi ki:

  Ben dün hastahanede deldirdim arkadaşlar soğan ve kara merhem yaptım ama bir faydası olmadı apse oldu ise parmak bence hiç beklemeden doktora gidin şimdiden geçmiş olsun esenlikler dilerim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir