Dövme nasıl sildirilir? Cilde zararı nedir?

0

dövmeDövme yapıldığında derinin altına işleyen boya tanecikler deri altına itilir ve kan damarları çevresindeki makrofaj denilen hücreler tarafından hapsedilerek dövmenin kalıcı olmasını sağlarlar. Dövme yapıldıktan birkaç ay sonra boyalar deri altına kalıcı olarak yerleşir. Dövme yapıldıktan yaklaşık 2-3 ay sonra o bölgeye kalıcı olarak yerleşir.

Deriden dövmenin çıkartılması 3 yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan biri dövme yapılan zımparalama yolu ile temizlenmesi , diğeri dövmeli deri bölgesinin kesilerek alınması , son uygulama ise lazerle derinin temizlenmesi işlemidir.

Derinin kesilmesi işlemi genelde küçük dövmelerde uygulanan bir yöntemdir. Dövmenin bulunduğu bölge kesilerek alındıktan sonra vücudun başka bir bölgesinden alınan deri ile yama yapılıyor. Ama bu uygulamada deride renk farklılıkları olabiliyor bu nedenle çoğunlukla küçük dövmelerde uygulanabilen bir yöntemdir.

Zımparalama yöntemi ise yüz, omuz gibi bölgelerde dövme yüzeysel bir dövme ise uygulanabilen bir yöntemdir. Zımparalama ile dövme sildirme işlemi 1 ile 3 seferlik seanslarda tamamen yok olabiliyor. Ancak zımparalama ile yapılan sildirme işlemlerin de deride ciddi kanamalar olabiliyor bu nedenle işlem sırasında sürekli pansuman uygulaması yapılmak zorunda. Ayrıca seanslardan sonra güneşe çıkmaması derinin mikrop kapmaması için antibiyotik içerikli kremlerle bakım yapılması gerekebiliyor. Bu yöntemde de deride iz kalması ya da renk değişimi görülmesi yüksek bir orandadır. Dövmenin büyüklüğüne göre derinin iyileşme sürecinde uzayabiliyor ayrıca uygulanabilecek alanlar ise hala tartışmalıdır.

Dövme sildirmede son yöntem ise lazerle dövmenin tamamen sildirilmesi işlemidir. Lazerle tedavi dövmenin ve cildin rengine , kullanılan boyaların kalitesine , dövmenin derinliğine ve yoğunluğuna , dövmenin kaç senelik olduğunda göre başarı sağlamaktadır.

Lazer ışınları kontrast bir alanda etkilidir. Bu nedenle siyah renkli bir dövmede başarı oranı daha yüksektir. En iyi sonuç açık renk tenlilerde koyu renk dövmeler üzerinde alınır. Ayrıca dövmede kullanılan boyalar vücudun kolay dışarı attığı bir boya cinsiyse lazerle dövme silmenin başarısı artacaktır. Yeni dövmeler eski dövmelere göre daha zor çıkmaktadır. Eğer dövmenizin yaşı gençse %100 başarı ile silme işlemi gerçekleşecektir.

Lazerle dövme sildirme işlemi önlem olarak bazı durumlarda tercih edilmez. Hapatit B hastalarında, hamilelerde , cilt ve deri hastalığı bulunan kişilerde , et beni üzerine , burun ve kulak içlerine , yaraların üzerine ve kıl yapısı henüz gelişimini tamamlayamamış genç yaştaki kişilere lazer ile dövme silme işlemi yapılamamaktadır.

 

Lazerle kalıcı dövme sildirme işlemi bölgenin yara olması kabuk bağlaması ve iyileşmesi olarak 3 evredir. Lazerle silinen dövme öncelikle beyaz bir renk alır ve giderek kırmızıya dönüşür. Bu süreçte ciltte yara oluşumu görülecektir.5 gün içinde yara üzerinde saydam bir kabuk oluşur. Oluşan kabuk 3 hafta içinde kuruyup dökülecektir. Bu süreçte derinin kızarıklığı hala görünür durumdadır. Bu aşamadan sonra çiğ deri iyileşme sürecinde girecektir. Uygulamadan sonra 24 saat süreli olarak yara bölgesine su değmemesi gerekir. Bu nedenle bu sürede yaranın üstü kapalı kalmalıdır. Uygulamadan sonraki günler bandaj açılarak her gün uygun nemlendiricilerle cildin nemlendirilmesi kabukların kesinlikle kopartılmaması gerekir. Bölgede kabuklanma sonrasında güneşe hassasiyet oluşacağından güneşin direk ışınlarına maruz kalınmamalı ve solaryuma girilmemelidir. İyileşme sürecine kadar bölgeye ağda peeling epilasyon gibi tahriş edici uygulamalar kesinlikle önerilmemektedir.

Lazerle dövme sildirmenin ise uzmanlara göre herhangi bir zararı bulunmuyor. Lazer işlemi sırasında dövmenin rengi ve diğer kriterlere göre dalga boyutları ayarlanıyor. Ayrıca cildin alt tabakasına verilen ışınlarla bünyenin kendini iyileştirme tepkimesi ile sonuç alınıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.