Dövme yaptırmak zararlı mıdır? Cilde zarar verir mi?

0

dövmeDövme yaptırmak zararlı mıdır? Dövme cilde zarar verir mi? Gibi sorularla sıkça karşılaştığımız için bu konuda bir makale hazırlamak istedik. Önce dövmenin nasıl yapıldığını açıklamakla işe başlayalım. Dövmenin iki çeşidi bulunur biri geçici dövme denilen ve sadece derinin üst katmanına boyama yolu ile yapılan dövme diğeri ise profesyonel ya da kalıcı dövme olarak adlandırılan derinin alt katmanına iğne ile boya enjekte edilmesi yöntemi ile yapılan dövmedir.

Deri üstüne boyama yolu ile yapılan geçici dövmenin daha kalıcı olması için boyanın içine karıştırılan arafenilendiamin maddesi sadece deri için değil tüm vücut için toksik ve allerjen oranı çok yüksek bir maddedir. Özellikle hassas derilerde kızarıklık, kabarma, su toplaması, leke oluşması, kalıcı deri hasarı, doku toplaması, akne oluşumu, dövme yapılan bölgede kıllanma, bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, deri döküntüleri gibi pek çok yan etkiye rastlanılmaktadır. Organik dövme olarak adlandırılan bir geçici dövme türünde dahi parafenilendiamin maddesinin yanı sıra kanser oluşumunu tetikleyen kimyasal maddeler bulunur. Parafenilendiamin maddesinin özellikle çocuklarda kan hastalıklarına ve ciddi organ hasarına yol açabileceği tespit edilmiştir.

Deri altı boyama ile yapılan profesyonel dövme ise geçici dövmeye oranla çok ciddi olarak sonuçlar doğurabilir. Deriye çok hızlı iğne girip çıkması nedeniyle enfeksiyon oluşma riski vardır. Bu enfeksiyonların en hafifi yumuşak doku enfeksiyonu olarak bilinir. İğne sterilizasyonunun sağlanmaması , iğnelerin çelik olmaması ve her kullanımda iğnenin değiştirilmemesi nedeniyle Hepatit B, Hepatit C , HIV, tetanoz, frengi gibi çok ciddi bulaşıcı hastalıklar görülebilir. Dövme yapılırken deriye iğne girip çıkmasına bağlı olarak oluşan yaranın iyi bakım görmemesi ise iltihaplı sonuçlara neden olacaktır. Bu gibi hasarların tedavi süreçleri oldukça sancılıdır.

Dövme yaparken kullanılan organik boyaların %40’ı kozmetik amaçlı onay alan boyalar değildir. Güvenilmeyen yerlere dövme yaptırılması sonucu kimyasal içerikli olan boyalar derinize enjekte edilebilir. Eğer dövme yaptırmaya karar verdiyseniz öncelikle güvenilir ve sertifikalı bir dövme sanatçısı bulmanız yüksek önem taşır. Özellikle ağır kimyasal içeren dövme boyaları ciltte kansere varan lezyonlara neden olabilmektedir. Unutulmaması gerekir ki profesyonel dövme ile deri altına işlenen boyalar organizmaya dağılmaktadır. Ve bu boyaların ilerleyen süreçte ne gibi yan etkilere yol açtığını gösteren ciddi bir araştırma yoktur.

Konik veya sedef hastalığını olan kişilerin dövmeden içerdiği riskler ve enfeksiyon yatkınlığı nedeniyle cilt doktorlarının uyarısıyla uzak durmaları gerekir. Yara izi ,doğum lekesi ,ben gibi oluşumların dövme ile kapatılması ise Yine uzmanların önermedikleri bir durumdur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.