Dudak çatlamasına bitkisel çözüm

0
Mor dudaklar
Dudak çatlamasına bitkisel çözüm

Genellikle soğuk ve kuru havalarda görülen dudak çatlaması oldukça can sıkıcı cilt problemleri arasında yer almaktadır. Dudak çatlamasıyla birlikte bazı problemlerde görülmektedir. Bunlar arasında dudağın çatlamasından dolayı yemek yemede zorlanma, hatta ağzı açıp kaparken yaşanan acılar ve gülerken bile yaşanabilecek acılar dudak çatlamasından dolayı meydana gelebilmektedir. Bu yazımızda sizlere olumsuz havalardan ve diğer etkenlerden dolayı oluşan dudak çatlamasına çözüm önerileri sunacağız.

Dudak çatlaması için bitkisel kürler

1

Dudak çatlamasına çözüm için dudaklarınıza bir çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sütü karıştırarak dudaklarınıza sürün ve kuruduktan sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayarak dudaklarınıza nemlendirici sürebilirsiniz.

2

Bir miktar süt içerisinde gül yapraklarını ezerek hazırladığınız karışımı dudaklarınıza sürebilirsiniz. Bu sayede dudaklarınızdaki nem kaybını önleyebilirsiniz. Ayrıca bu karışım dudaklarınızın daha pembe görünmesine de fayda sağlayacaktır.

3

Kuru ve çatlak dudaklarınıza bir miktar vazelini dudaklarınızı ovuşturarak sürün. Kısa süre bekledikten sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayarak nemlendirici sürebilirsiniz.

4

Zeytinyağının yumuşatıcı ve besleyici etkisini dudak çatlamasına çözüm olarak değerlendirebilirsiniz. Günde birkaç kez dudaklarınıza zeytinyağı sürerek kısa sürede çatlamayı önleyebilirsiniz.

5

Gülsuyu ve gliserini karışım haline getirerek çatlamış dudaklarınıza günde birkaç kez uygulayabilirsiniz. Bu karışıma dilerseniz zeytinyağı da ekleyerek kullanabilirsiniz.

Dudak çatlamasına çözüm için sizlere sunduğumuz önerilerden faydalanabilirsiniz. Bunların dışında çatlamayı önlemek için dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmaktadır. Sürekli dudaklarınızı dilinizle yalayarak ıslatmaktan kaçının. Bu dudaklarınızın çatlamasına ve kurumasına neden olacaktır. Dudak kurumasına neden olan rujları kullanmaktan kaçının ve dudaklarınızdaki deriyi soymaktan da uzak durun. Diş macununuza da dikkat etmeniz gerekiyor. Bazı diş macunları dudak kurumasına neden olmaktadır. Sizlere sunduğumuz bitkisel öneriler ve dikkat edilmesi gereken noktalar sayesine dudak çatlamasını önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.