Dudak çatlamasına ve kuru dudaklara çözüm

0
kuru dudaklar
kuru dudaklara çözüm

Dudakların kuruyup çatlaması bazı nedenlerden dolayı oluşabilen acı verici ve çirkin görünen durumlardır. Kuru ve çatlamış dudaklara çözüm bulmak sizi çirkin bir görüntüden ve büyük bir acıdan kurtaracaktır. Nerede yaşadığınıza bağlı olarak kuru ve çatlamış dudaklar iç veya dış etmenlere bağlı olarak oluşmuş olabilir. Eğer sebebini anlıyor ve tedavisini düzenli bir şekilde yapıyorsanız, sağlığınıza her yönden dikkat ediyorsanız, kuru ve çatlamış dudaklarınızın tedavisi oldukça kolaydır.

Dudakların kuruyup çatlamasının nedenleri

Dünyanın en ünlü kliniklerinden olan Mayo Clinic’den dermatolog Lawrence T. Gibson’ın dediğine göre çatlamış dudaklar ve daha şiddetli kuru, çatlamış dudaklar havanın, su kaybının, güzellik ürünlerinden veya kimyasallardan kaynaklanan cilt tahrişinin, ağızdan nefes almanın veya sıklıkla dudakları yalamanın sonucunda oluşmuş olabilir.

Eğer genellikle soğuk ve kuru bir havaya sahip olan bir bölgede yaşıyorsanız veya çok güneşli, kuru ve rüzgarlı bir bölgede yaşıyorsanız kuru ve çatlamış dudaklara sahip olma olasılığınız daha yüksektir. Aynı zamanda kullandığınız ruj ve dudak parlatıcısı gibi güzellik ürünlerinin içerisinde bulunan kimyasallara da dikkat etmelisiniz. Bu kimyasallar da dudaklarınızda kurumaya ve çatlamaya neden olabilir (özellikle alkol içeriyorsa).

Kuru ve çatlamış dudaklar için tedavi

Kuru ve çatlamış bir dudaklarınızı tedavi etmek için ilk adım bol sıvı tüketmektir, özellikle daha fazla su içerek işe başlayabilirsiniz. Su kaybının ilk semptomlarından biri genellikle ellerde, ağızda ve ayaklarda derinin kurumasıdır. Gün boyu yanınızda yeniden kullanılabilir, dayanıklı bir su şişesi taşıyarak vücudunuzdaki kuruluğu azaltıp vücudunuzu yenilemeye başlayabilirsiniz.

Doktor Lawrence aynı zamanda sık sık yağ, balmumu veya vazelin içeren bir dudak nemlendiricisi kullanmanızı öneriyor. Eğer soğuk bir bölgede yaşıyorsanız dudaklarınızın nemini korumak için dışarı çıktığınızda bir atkı kullanabilirsiniz. İçeride veya dışarıda ağzınızdan nefes almamaya çalışın, çünkü bu dudaklarınızdaki kurumayı ve çatlamayı arttıracaktır.

Amerikan Dermatologlar Akademisine göre 30 veya daha fazla güneş koruma faktörlü güneş kremi ve dudak kremi kullanmalısınız. Kışın güneşten gelen zararlı ışınlar dudaklarınıza zarar verir, dudaklarınızın çatlamasını ve kurumasını arttırır.

Dikkat edilmesi gerekenler

Genellikle kuru ve çatlamış dudakların kolay tedavi edilebilir küçük belirtileri vardır. Ancak bazı durumlarda kuru ve çatlamış dudaklar Kawasaki hastalığı ve Sjögren sendromu gibi daha ciddi hastalıkların belirtileri olabilir.

Kawasaki hastalığı tüm vücuttaki küçük ve orta boyuttaki arterlerde enfeksiyona neden olarak bebekleri etkiler. Bu enfeksiyon yaklaşık 4-5 gün süren yüksek ateşe sebep olarak cildin çatlamasına ve soyulmasına, lenf bezlerinin şişmesine, dudakların çatlamasına, dilin büyümesine, kanlanmış gözlere, göğüs, karın ve genital bölge boyunca isiliklere neden olur. Kawasaki hastalığının semptomları birçok vakada 10 günün ardından hafiflemektedir, ancak bebeğinizin bu hastalığa sahip olduğunu düşünüyorsanız doktorunuza danışmalısınız.

Sjögren sendromu özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlar olmak üzere yetişkinleri etkileyen bir hastalıktır. Mayo Clinic’e göre bu hastalık vücuttaki ter bezlerini ve mukus hücrelerini etkileyen bir otoimmün sistemi bozukluğudur. Bu hastalık kuru gözlere, kuru dudaklara ve kuru bir ağıza neden olur. Sjögren sendromu eklemlerde ağrıya ve sertleşmeye, aynı zamanda halsizliğe neden olur. Eğer bu hastalığa sahip olduğunuzu düşünüyorsanız tedaviye başlamak için doktorunuza başvurun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.