Dudak kuruması nedir? nasıl geçer?

0
Nemli dudaklar
Dudak kuruması

Dudak kuruması herkesin başına gelebilen, özellikle de kadınların sıklıkla karşılaştığı cilt sorunlarından biridir. Dudak kuruması ile birlikte zamanla dudak çatlaması meydana gelmektedir. Susuzluk, fazla güneşe maruz kalma, ya da fazla rüzgara maruz kalmak dudak kurumasına yol açan nedenler arasında yer almaktadır. Dudak kurumasının önemli nedenlerinden birisi de B vitamini eksikliğidir. Peki dudak kuruması nasıl geçer ve neler yapılmalıdır. Sizlere bu yazımızda bununla ilgili öneriler sunacağız. Öncelikle dudak kuruması varsa bol bol su içmeye, dudaklarınıza nemlendirici kullanmaya ve dudak yalama alışkanlığınız varsa bu alışkanlıktan kurtulmaya çalışın.

Özellikle mevsim geçişleri döneminde yaşanan dudak kuruması nasıl geçer diyorsanız işte size muhteşem öneriler;

1

Kötü ve soğuk havalarda mutlaka dudaklarınıza nemlendirici sürün.

2

Dudaklarınızda kuruma varsa geceleri yatmadan önce kakao yağı ya da vazelin sürerek yatın.

3

Özellikle B ve C vitamini içeren gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

4

Ruj sürmeden önce dudaklarınıza nemlendirici ya da vazelin sürmeniz dudaklarınızın kurumasını önleyecektir.

5

Dudaklarınıza dudak koruyucu sürerek diş fırçası ile yumuşak hareketler uygulayarak dudaklarınızı fırçalayın. Bu sayede dudaklarınızdaki ölü derilerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

6

Özellikle yaz aylarında bol bol su tüketimine özen gösterin.

7

Eğer sürekli dudaklarınız kuruyorsa bunun nedeni bir hastalık olabilir ya da kullandığınız bir ilacın yan etkisi olabilir. Bu nedenle ilaçlarınızın yan etkilerini kontrol etmelisiniz.

Dudak kuruması nasıl geçer diyorsanız sizlere oldukça etkili bir çözüm öneriyoruz. Zeytinyağı, vazelin ve 1 çay kaşığı sütü karışım haline getirerek günde birkaç kez dudaklarınıza uygulayın ve birkaç dakika sonra dudaklarınızı ılık su ile yıkayarak ardından nemlendirici kullanabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz bu öneriler sayesinde dudak kurumasına kısa sürede çözüm bulabilir ve kurumayı önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.