Dudak uçuğu nasıl tedavi edilir ? Ne yapabilirsiniz?

0
Dudak
Dudak uçuğu nasıl tedavi edilir

Dudak bölgesinde çıkan uçuklar çoğunlukla mikrobik oluşumlardır . Ayrıca vücut ateşinin yükselmesi nedeniyle de görülebilirler. Ayrıca uçuklar bulaşıcı bir enfeksiyon türü olduğundan derinizde yayılabilir ya da yakınlarınıza bulaşabilir. Bu nedenle tedavi süreçlerinin hızlı olması önerilmektedir.

Dudağınızda uçuk çıktıysa yapılacak ilk işlem diş fırçanızı , rujunuzu , dudak kremini ya da parlatıcınızı değiştirmek olmalıdır. Çünkü uçuk oluşmadan önce bakterileri bu maddelere bulaştırmış olabilirsiniz. Uçuğunuza evde uygulayacağınız basit tedavi yöntemleri ile çözüm sunmanız mümkün.

1 kaşık mısır nişastasına 1 kaşık içme suyu karıştırarak elde edeceğiniz macunu yatmadan önce uçuğunuzun üzerine sürmeniz uçuğunuzun kuruyup iyileşmesini sağlar.

Uçuk ağrılı bir deri problemidir. Ağrıyı gidermek için uçuğunuza buz tutmanız aynı zamanda derinin nemlenmesine sağlayacaktır.

Uçuk tedavisi sırasında süt en iyi gelen besin maddelerinden biridir. Süt damlattığınız parmağınızı 4 5 dakika uçuğunuzun üzerinde tutmanız iyileştirici bir etki yaratacaktır.

Nane yağı içerdiği asit oranı ile uçuğunuzu söndürecektir. Su ile temizlediğiniz uçuğunuza nane yağını batırdığınız pamukla pansuman yapmanız ve bu uygulamayı günde 2 kez tekrar etmeniz tedavi süreciniz için yeterli olur.

Daha öncede belirttiğimiz gibi uçuk virüsü kolay yayılım gösteren bir virüstür. Vanilya özü virüsün çoğalmasını engeller. Pamuğa sürdüğünüz vanilya özünü doğrudan uçuğunuzun üzerine uygulatıp 2 3 dakika bekletmeniz uçuğunuzda bulunan mikropların dağılıp yeni uçuk oluşumuna neden olmasının önüne geçer. Günde 4 defaya kadar uygulayabilirsiniz.

Ekinezya bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir etkiye sahiptir.Günlük 1 bardak ekinezya çayı içerek vücudunuzun uçuk virüsüne karşı dayanıklı olmasını sağlayacaktır.Özellikle vücut ateşinin yükselmesini engelleyen ekinezya sayesinde uçuklarınızı önleyebilirsiniz.

Aleo vera jeli bir çok cilt sorununda olduğu gibi uçuklarda da etkilidir.1 çay kaşığı aleo vera jelini uçuğunuza uygulayabilirsiniz.

Halk arasında sıkça duyulan uçuğu ateşle korkutmak diye bilenen ateşi dudağınıza yaklaştırma işlemi ise çok zararlı bir işlem olup kesinlikle uygulanmaması gerekir.Doğal yöntemlerle uçuğunuz geçmediyse ve varlığını uzun süredir devam ettiriyorsa bir cilt doktoruna görünmenizi öneriyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.