Düz saçlar için öneriler

0
Sarı saçlar
Düz saçlar

Düz saçlar hem her şekli alabilmesi hem de kolay şekil verilebilmesi nedeniyle en arzulanan saç tipidir. Düz saçlarınız varsa sık sık saçlarınızı şekillendiriyorsunuz demektir. Isı ile şekillendirme bir süre sonra saçlarınızdaki nemi alıp götürür ve saçlarınızın görünümünü olumsuz yönde etkiler. Neyse ki, düz saçlar için uygulayabileceğiniz bazı püf noktalar bulunuyor.

Saç temizliği

Saçlarınızı haftada 3 defadan fazla yıkamayın. Şampuanlar içerdikleri alkol nedeniyle saçlarınızdaki kuruluğu arttırabilirler. Saçlarınızdaki kuruluğu azaltabilmek için 1 çay kaşığı karbonatı bir bardak su ile karıştırın ve durulama suyu olarak kullanın. Eğer yağlı saçlarınız varsa, düzenli şampuanlama yanında bir bardak su ve yarım bardak sirke karışımı saçlarınıza haftada iki kez uygulayın. Saç derinize sürmekten kaçının ve sadece saça karışımı uygulayın.

Saç şeklini korumak

Saçlarınızın düzgün bir görünüm alması için sonrasında hala nemli iken saçlarınızın köklerinden uçlarına yumuşatıcı bir jel uygulayın. Az miktarda alkol içeren ürünleri seçin. Kırılmalarını önlemek için doğal kıllı fırçalar kullanın. Kuru saçlar için difüzör uçlu bir saç kurutma makinesi seçin. Saçlarınızın daha da düz görünmesini sağlayabilmek için saç düzleştirici kullanın. Saçlarınızı ikişer cm lik bölümlere ayırın ve yavaş hareketlerle saçlarınızın köklerinden uçlarına doğru saçlarınızı düzleştirin. Saçlarınız, saç düzleştirici uygulamadan önce tamamen kuru olmalıdır.

Ek İpuçları

Saçlarınızın sürekli sağlıklı bir şekilde görünmesi için saçlarınızı düzenli periyotlarla kısaltmanız gerekir. Bu saç bakımının da bir parçasıdır.  Saç tellerinizin hepsi eşit hızda uzamayabilir. Bu nedenle saç uçlarınızın güzel gözükebilmesi için ve saçlarınızın daha sağlıklı olabilmesi için üç ayda bir cm. kısaltılması uygun olacaktır.

Saçınızda lastik tokalar ve metal klips kullanmaktan kaçının. Bu gibi tokalar saçlarınızın kırılmasına neden olacaktır. Atkuyruğu yapabilmek için kumaş kaplı saç tokalarını tercih edin.

Saçlarınızı rüzgardan ve güneşten koruyun. Kirli hava da saçlarınıza iyi gelmeyecektir. Bu gibi havalarda bir eşarp veya şapka yardımıyla saçlarınızı korumanız; saçlarınızın kırılmasını, dökülmesini ve yıpranmasını önleyecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.