Düz saçlar için saç bakımı önerileri

0
Düz saçlar
Düz saçlar için bakım

Düz saçlar için saç bakımı önerileri konusunda araştırma yapmak için oldukça fazla vakit harcıyorum. Saçlarıma şekil vermek istediğim zaman onlara bayılıyorum, çok kolay şekil alıyorlar. Ancak biraz dalgalı veya kıvırcık yapmaya çalışsam hiç kalıcı olmuyor. Eğer düz saçlarınız varsa tam olarak ne demek istediğimi anlayacaksınız. Çünkü büyük ihtimalle siz de aynı sorunları yaşıyorsunuz. Şanslısınız ki daha fazla aramanıza gerek yok! İşte düz saçlar için bakım önerilerini bir araya getirdik.

1-      Saçlarınıza fön çekmeyin

Konu saçlarınız ise sıcaktan uzak durmanız oldukça faydalı olabilir. Kişisel olarak, saçlarım hiçbir zaman hızlı uzamazdı. Ancak saçlarımı sıcaktan uzak tutmayı denediğimde saçlarımın uzamasının belirgin bir şekilde hızlandığını fark ettim. Dalgalı ve kıvırcık saçlara sahip çoğu kişi mecbur fön makinesi kullansa da bizim gibi düz saçlıların fön çekmesine gerek yok. Doğal ve sağlıklı düz saçlara sahip olmak istiyorsanız siz de bir deneyebilirsiniz.

2-      Çorapla topuz yapmayı deneyin

Benim düz saçlarım saç dalgalandırıcılardan nefret eder. Profesyonel olarak kuaförde de yaptırsam dalgalarım ancak birkaç saat boyunca dayanır. Ben de düzenli olarak çorap ile topuz yapmayı denemeye başladım. Bu saçlarımı ısının etkisinden korumakla kalmıyor, birkaç saat boyunca süren dalgalı saçlara da sahip oluyorum. Çoğu kişiden duyduğuma göre bu işlemden sonra saçların dalgası daha uzun süre devam ediyor.

3-      Sizin için kullanışlı olanı öğrenin

Sizin için kullanışlı olan yöntemi öğrenmeniz, özellikle de düz saçlarınız varsa çok önemli. Kişisel olarak ben taze, temiz, şekil alan saçlar istiyorum. Bir gün, önemli bir davetten önce kuaföre gitmiştim ve kuaför kirli saçın daha iyi şekil alacağını söyleyerek saçlarımı yıkamak istememişti. Ancak başka birinde işe yarayan yöntem sizde işe yaramayabilir. Bu nedenle kendiniz için en uygun olan yöntemi yine kendiniz deneyerek bulmalısınız.

4-      Saçlarınızdaki elektriklenmeyi azaltın

Bu ipucu, soğuk kış günlerinde defalarca hayatımı kurtarmıştır. Saçlarınıza şekil vermek için saatlerce uğraştıktan 10 dakika sonra koca bir elektriklenmiş koca bir top ile karşılaşmak kadar can sıkıcı çok fazla şey yoktur. Peki, evet daha can sıkıcı birçok şey olabilir, kabul. Ancak anlatmak istediğim bu değil. Bu durumla karşılaştığınızda yapmanız gereken çok basit bir şey var. Statik elektriği emen kağıtları saçınıza sürtmeniz bu sorunu anında ortadan kaldıracaktır.

5-      Saç şeklinizi dondurun

Bu ipucunu ilk duyduğumda nasıl işe yarayacağını çözememiştim ancak yine de denedim. Saçınıza şekil verdikten sonra saç kurutma makinesi ile soğuk hava üfleyin. Saçları şeklini korusun diye başını derin dondurucuya sokup bekleyenleri bile duydum. Nasıl başardığını bilmiyorum ama bu yöntemin işe yaradığına emin olabilirsiniz.

6-      Bebek pudrası en iyi arkadaşınızdır

Eğer düz saçlara sahipseniz, saçlarınızı herkesin yıkadığından daha sık yıkamanız gerekmesi muhtemeldir. Hatta saçlarınızı her gün yıkamanın iyi bir şey olmadığını söyleyen insanlara gözlerinizi devirip baktınız biliyorum. Onlar sizi anlamayacaklardır. Eğer bir yere geç kalıyorsanız veya saçlarınızı yıkamaya çok üşeniyorsanız bebek pudrası hayatınızı kurtarabilir. Saçlarınızı yıkamakla uğraşamadığınız günlerde, saçlarınızı yağdan tamamen arındırır. Saçlarınız sarı ise bu ipucu özellikle sizin için çok etkilidir. Çünkü bebek pudrası saçlarınızda pek belli olmaz. Ancak benim gibi siyah saçlı iseniz bebek pudrası tamamen kaybolmadan önce biraz ortalıkta dolanabilir!

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.