Egzama için bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir?

0

EgzamaEgzama her yaşta insanda görülebilen bir hastalıktır. Nedeni bilinmediği için bir çok ilaç önerilerek tedavi yolu aranır. Ancak bu kadar ilacı kullanmak istemiyorsanız ya da ilaç kullanamayacak durumdaysanız bitkisel yöntemler ile tedavi uygulamanız mümkün.

Ahmet Maranki’nin reçeteleri olan bazı doğal yöntemler egzamanıza çözüm sunuyor.

Defne yaprağı , defne tohumu ve defne dallarını kaynatarak elde edeceğiniz sıcak suya egzamalı bölgelerinizi sokmanız ya da bu suyu egzamalı bölgelerinize biz bez vasıtasıyla uygulamanız egzamanıza iyi gelecektir.

İspirto içine atacağınız bir avuç ısırgan otu yaprağını beklettikten sonra karışıma aynı oranda su ekleyerek elde edeceğiniz sıvıyla egzamalı bölgelerinize pansuman yapabilirsiniz.

Bir bardak kaynar suya 15 gram adaçayı ekleyip 10 dakika demledikten sonra egzamalı bölgelerinizi bu su ile yıkamanızda bir başka tedavi yöntemidir.

Eğer kaşıntınızda varsa funda tohumunu kaynatarak elde edeceğiniz posayı egzamalı bölgenize sürüp bir bandajla kapatabilirsiniz.

Taze sarımsak otunu sıkarak suyunu egzamalı bölgelere sürmeniz , kekiği kaynayıp suyu ile egzamalı bölgelere pansuman yapmak , muzu ezip limon suyu ile karıştırarak elde edeceğiniz kremi egzamalarınızın üzerine sürmek; egzama için bitkisel tedavi yöntemleri arasındadır.

Diğer etkili bir tedavi ise dut ile sağlanır.3 su bardağı içme suyunu kaynatıp içine bir avuç kurutulmuş beyaz dut atın. Kaynamakta olan suyu altını kıstıktan sonra 10 dakika kadar kaynatmaya devam edip ateşten alın. Kaynamış su dayanabileceğiniz kadar ılıdığında egzamalı bölgenizi suya sokun, suya sokamayacağınız bir bölgenizdeyse iyice ıslattığınız bir bezi bölgeye koyun ya da bu suyu egzamalı bölgeye dökerek uygulayın.8 10 dakika bekledikten sonra 1 saat kadar cildinizi yıkamadan bekleyin.1 saat sonra ise temiz içme suyu ile durulayın. Haftada 4 – 5 kez bu kürü uygulamanız egzamalarınızın hızla iyileşmesini sağlayacaktır. El ayak egzamaları için dut pekmezini sıcak su ile karıştırıp sürmenizde aynı etkili sonucu almanızı sağlar. Ayrıca dut pekmezi kanı temizlediği için günde 1 2 kaşık tüketmeniz egzamanıza iyi gelir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.