Egzama için zeytinyağı

1
zeytinyağı
zeytinyağı

Egzama zeytinyağı ile tedavi edilebilir. Zeytinyağı birçok rahatsızlığın tedavisinde çok uzun süreden beri kullanılmaktadır. Özellikle 90’lı yıllarda zeytinyağı kullanımının vücuda zarar vereceği tıp dünyasında iddia edilmiş olmasına karşın zeytinyağının masumiyeti yeni yeni ortaya çıkmıştır. Zeytinyağının cilt için birçok faydaları bulunmaktadır. Zeytinyağı tüketmenizin bile cildinize faydası vardır. Ayrıca birçok yüz maskesi ve saç maskesinde zeytinyağı kullanılan temel yağlar arasında yer almaktadır. Zeytinyağı egzamayı kurutur. Ciltte oluşan yaralara ve çeşitli cilt hasarlarına iyi gelir. Cildin yenilenmesini hızlandırır. Zeytinyağı cilt için çok önemli bir antioksidandır. Cildin yumuşamasını ve pürüzsüzleşmesini sağlar.

Zeytinyağı hakkında

Eskiden doktorlar cilt rahatsızlıklarının tedavisinde sık sık zeytinyağını kullanmaktaydı. Şimdilerde zeytinyağının mucizevi etkileri hakkında elimizde çok daha fazla bilgi bulunuyor. Özellikle son birkaç yıldır neredeyse tüm doktorlar bizi zeytinyağı tüketmeye sevk ediyor. Zeytinyağı cilt için çok önemli bir antioksidan görevi görmektedir. Cildi dış etkenlerden korur. Zeytinyağı seçerken de özenli davranmalısınız. Şimdilerde marketlerde birçok zeytinyağı türü satılıyor. Özellikle sızma zeytinyağı satın alın. Mümkünse en kaliteli olanına yönelin. Zeytinyağı ne kadar kaliteli ise cildinize faydası da o derece fazla olacaktır. Ayrıca zeytinyağının saklanma koşulları da önemlidir. Gelenlikle zeytinyağı mutfaklarda tezgah üzerinde tutuluyor. Eğer mutfağınız güneş alıyorsa bu durum sakıncalıdır. Hele ki cam şişelerde saklandığında! Mümkünse serin bir dolapta güneş ışığından uzak bir yerde saklayın. Sürekli ısı değişimi olan yerlerden uzak tutun. Stabil bir ısıda olması çok daha uygun olacaktır.

Zeytinyağı ile egzama tedavisi

Egzama cilt üzerinde kuruluktan kaynaklanarak ortaya çıkar. Bu nedenle egzama hastalarının cildini sürekli nemlendirmesi gerekir. Cildi kurutan ufak bir etken ya da stres aniden egzamanın alevlenmesine sebep olabilir.

Peki zeytinyağını nasıl kullanmalısınız? Zeytinyağını egzamadan etkilenen alanlara masaj yaparak yedirin. Bu uygulamayı sabah ve akşam saatlerinde tekrarlayın.  Zeytinyağı üzerine dilerseniz bir iki damla kadar lavanta yağı da ekleyebilirsiniz. Lavanta ile egzama tedavisi başlığımızdan, lavantanın egzamaya yararları hakkında daha fazla bilgi edinin. Zeytinyağını dilerseniz cilt ısısına yakın bir ısıya getirerek de cildinize uygulayabilirsiniz. Sıcak su dolu bir kaba zeytinyağının bulunduğu küçük kaseyi oturtun. Ilıklaştıktan sonra cildinize uygulayın. Bu işlem için vaktiniz yoksa direkt zeytinyağını cildinize sürebilirsiniz. Hiçbir sakınca yoktur. Sadece cilt, kendi ısısına yakın olan yağları daha rahat emer. Bu açıdan bu bilgiyi bir tavsiye olarak göz önünde bulundurmanızda da fayda olacaktır.

Zeytinyağı hem cildinizin üzerindeki sert tabakayı yumuşatacak, hem dış etkenlerden cildinizi koruyacak hem de cilt hızlanmasını teşvik ederek egzamanızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Zeytinyağından maksimum düzeyde fayda elde etmek istiyorsanız öncelikle sıcak bir banyo yapın. Ardından masaj yaparak zeytinyağını sorunlu bölgelere yedirin. Yalnız dikkat etmeniz gereken nokta cildinizin zeytinyağını emeceği miktardan fazla sürmemektir. Fazla yağın cildinize bir faydası olmayacaktır.

Seboreik dermatit için de zeytinyağı kullanılabilir. Saçlarınızı yıkadıktan sonra zeytinyağını ister ılık ister normal ısıda saçlarınıza yedirin. Zeytinyağını saçlarınıza yedirirken aynı zamanda yumuşak bir masaj yapın. Ne kadar çok masaj yaparsanız o kadar faydasını görürsünüz. Seboreik dermatitin iyileşmesi için bu uygulamayı birkaç kez tekrar etmeniz gerekebilir. Bunun için sabırlı olmalısınız. Ayrıca seboreik dermatitin en önemli etkenlerinden birisi olan stresten de bu süre zarfında mümkün olduğu kadar uzak kalmaya bakın. Bu uygulamayı haftada bir iki kez tekrar edin. Zeytinyağı egzamanız için son derece faydalı olacağı gibi aynı zamanda saçlarınızın nemlenmesini ve sağlık kazanmasını da sağlayacaktır.

1 Yorum

  1. Merhaba 6 aylik bebegimde egzama var ilk ciktiginda kasinmiyordu gecti ve tekrar cikti bir yerde okudum sicak su ve zeytin yagi iyi degil mikroplar yapisiyormus sizde tam tersini soyluyorsunuz sasirdim kaldim hangi bilginin dogrulugu konusunda yardimci olursaniz sevinirim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.