Egzama İlaçları

0

 

egzama ilaçları
egzama ilaçları

Egzama, genlere bağlı olarak gelişen ve çeşitli dış faktörlerin etkisiyle zaman zaman kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Egzama, bazı durumlarda alevlenir. Bu durumlar arasında stres, cilt kuruluğu, hormonal değişiklikler, hava koşulları gibi nedenler yer almaktadır. Egzama ilaçları, egzamanın ani çıkışlarını bastırmada etkilidir. Egzama ilaçları bir süre sonra bırakıldığında egzama tekrar baş gösterebilir. Aslında ana amaç, egzamaya neden olan faktörlerin ortadan kalkmasıdır. Egzama ilaçları egzama belirtilerine yöneliktir. Egzamayı ortadan kaldırmazlar. Bu makalemizde egzama ilaçları hakkında genel bilgiler vermeye çalışacağız.

Bu makale egzama ilaçlarını tanıtım amaçlıdır ve kesinlikle doktor tavsiyesi dışında herhangi bir tavsiye yerine geçmez. Egzama ilaçlarını kullanmadan önce doktorunuzla görüşün. Doktora danışmadan ilaç kullanmak geri dönüşümü mümkün olmayan hasarlara neden olabilir.

Egzama ilaçlarına birlikte göz atalım.

egzama için ilaç
egzama tedavisinde kullanılan ilaçlar

 

Hipokort Krem

Hipokort Krem, en çok seboreik egzamanın tedavisinde kullanılan bir kremdir.  Bunun yanında dishidrotik ekzema, temas dermatiti ve numuler egzama gibi bir çok egzama türünde de hipokort krem tedavi amaçlı kullanılır.

 

Sistral Krem

 

Sistral krem özellikle kaşıntılı egzamada etkilidir. Cildinizde meydana gelen egzama belirtilerinin kaybolmasında etkilidir. Gün içerisinde birkaç kez egzamalı bölgeye sistral krem sürülür.

Elidel Krem

Egzama ilaçları arasında yer alan bu krem, atopik dermatit yani atopik egzamanın tedavisinde kullanılmaktadır. Bebeklerde, gençlerde ve erişkinlerde kullanılabilir. Her bir gram elidel krem 10 mg pimekrolimus ihtiva eder.

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=1Rv-Bk53fuM[/tube]

Sandimmun-Neoral Solüsyon

Bu solüsyon da egzama ilaçları arasında yer alır ve egzamanın tedavisinde kullanılır. Kapsül şekli de vardır ve Sandimmun-Neoral kapsül adı altında reçeteye yazılır.

Prakten şurup

Prakten şurup alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Alerjiye bağlı olan egzamanın tedavisinde prakten şurup kullanılır.

Panosporin Yumusak Jelatin Kapsül

Egzama ilaçları arasında yer alan Panosporin Yumusak Jelatin Kapsül egzama tedavisinde oral yolla kullanılır.

Feniramin

Feniramin vücudun alerjik tepkilerine yönelik geliştirilen bir ilaçtır. Egzama dolayısıyla meydana gelen kaşıntı, akıntı ve kızarıklığın giderilmesinde etkili olan Feniramin egzama ilaçlarından biridir.

Cauphe Enjeksiyonlu Çözelti

Cauphe enjeksiyonlu çözelti daha çok akıntılı egzamalarda kullanılır. Cauphe enjeksiyonlu çözelti egzama iltihaplıysa ve suluysa bu sulanmayı ve iltihabı azaltmak için kullanılan egzama ilaçlarından biridir.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.