Egzamaya neden olan yiyecekler

| 2012/12/03 | 1 Comment

 

Egzamaya neden olan besinler

Egzamaya neden olan yiyecekler

Egzama faktörleri arasında stres ve çevresel tahriş edici nedenlerin bulunduğunu biliyoruz. Ayrıca bazı yiyeceklere duyarlılık da egzamayı arttıran sebepler arasında sayılabilir. Egzamaya neden olan yiyecekler genellikle kişinin alerjisinin bulunduğu yiyeceklerdir. Bu nedenle egzamaya neden olan yiyecekler her birey için farklılık gösterir. Hangi yiyeceğin size zararlı geldiğini anlamak biraz deneyim ve zaman gerektirecektir. Yine de genel olarak egzamaya neden olan besinlere değinmek istiyoruz.

Egzamayı arttıran yiyecekler

Süt ve Yumurta

Egzamayı arttırmak  için yaygın bir kaynak kazein proteinidir. Bu protein de hayvansal ürünlerde bulunur. Laktoz intoleransı yada alerjiye bağlı olarak egzama hastaları sütten rahatsız olabilirler. Hatta peynir ve yoğurt yedikten sonra da sorun yaşayabilirsiniz. Birçok kişide egzama oluşumlarına yumurta da neden olabilmektedir.

Gluten ve Soya

Gluten ve Soya da egzamaya iyi gelmez. Glutene duyarlı kişiler buğday, çavdar, yulaf ve arpa gibi yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Asitli Meyveler

Egzamaya neden olan yiyecekler arasında son derece masum gördüğümüz bazı meyveler de bulunmaktadır. Asitli meyveler egzamayı azdırabilir. Limon, ıhlamur, kızılcık ve yaban mersini tüketildikten sonra egzama atakları başlayabilir.

Fındık

Fındık egzamayı arttıran yiyeceklerden biridir. Fındığa benzer olarak fıstık, badem, kaju fıstığı, ceviz ve fıstık sayılabilir.

Gıda Katkıları

Yapay gıda katkı maddeleri, koruyucular ve boyalar egzama ataklarına sebep olabilir. Birçok insan sodyum benzoat, sodyum glutamat ve tartrazine duyarlıdır.

Bahsettiğimiz bu besinleri asla tüketmemeniz gerekmiyor. Bunlardan bir miktar yiyip, ardından egzamanızın durumunu gözlemleyebilirsiniz. Hangi yiyeceğe duyarlılığınızın olduğunu fark ederseniz, o yiyecekten uzak durmanız gerekir. Ancak bu besine muadil, farklı bir besini, beslenme düzeninize eklemeyi unutmayın.

 

Etiketler: , , , ,

Kategori: Cilt Sorunları, Egzama, Genel

Yazar Hakknda ()

Yorumlar (1)

Trackback URL | Comments RSS Feed

  1. Atilla dedi ki:

    Süt yumurta meyve fındık filan nasıl yemeyelim? Ölelim o zaman bu nedir ya !!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir