Egzamayı gidermek için neler yapılabilir?

0
egzamalı göbek
Egzamayı gidermek için

Egzama bebeklerde, çocuklarda ve erişkinlerde görülen ortak bir deri hastalığıdır. Cilt sık sık pullu ve iltihaplı bir görünüme sahip olur ve aynı zamanda ciltte pullanma oluşur. Daha sonra üzerindeki kabarcıklar kabuklanır ve kaşıntıya sebep olur.

1
Egzamayı gidermek için alerjenleri ortadan kaldırın. Egzamaya alerji neden olabilir. Örneğin kremler, parfümler, çamaşır deterjanı, ve benzeri gibi deri ile temas halinde olan ürünler alerjen olabilir.

2

Yediklerinize dikkat edin. Gıda alerjileri, özellikle çocuklarda, egzamayı tetikleyebilir. Yaygın suçlular süt, buğday, turunçgiller, yumurta, yer fıstığı ve balıktır.

3

Pamuk ve diğer doğal elyaf giysiler giyin. Bu sayede cildinizin daha iyi nefes almasını sağlarsınız.

4

Boya ve parfüm olmayan doğal nemlendiriciler kullanın. Egzama için uygun olan nemlendiricileri tercih edin. Egzama ciddi ve cilt aşırı kuru ise cildi nemlendirmek için vazelin gibi yağlı bir formül seçin.

5

Evinizde hava çok kuru ise nemlendirici bir makine alabilirsiniz. Güneşlenmekten kaçının. Bu cildinizi kötüleştirebilir. Isı da kötüleşmeye neden olabilir.

6

Kullandığınız banyo ürünlerini ince eleyip sık dokumalısınız. Banyo yağları genellikle uygundur. Bunun dışında aşırı köpük üreten duş jelleri egzamalarınız için iyi olmayacaktır.

7

Stres egzamanın çoğalmasına neden olabilir. Bu nedenle stresli ortamlarda bulunmamalı ve mümkün olduğu kadar sakin yaşamalısınız.

8

Karahindiba, mür  ve kırmızı yonca egzamaya iyi gelir. Bunları bir çay olarak kullanabileceğiniz gibi kapsül halinde de alabilirsiniz. Bu otlar sağlıklı bir cilt için yararlıdır. En iyi sonuçlar için dönüşümlü olarak bu bitkileri kullanabilirsiniz.

9

Günde 10.000 25.000 IU A vitamini alın. A vitamini cildi yumuşatmaya yardımcı olur.

10

Günde 50 ila 100 mg kadar B vitamini kompleksi kullanın. Bu sağlıklı bir cilt ve iyi bir kan dolaşımı için gereklidir. Bazı cilt problemleri B-6 vitamini eksikliği ile bağlantılıdır.

12

E vitaminini günde 400 IU kadar alın. Bu kaşıntıları ve cilt kuruluğunu gidermenie yardımcı olur.  

13

Çuha çiçeği, siyah frenk üzümü, keten tohumu ve somon yağı deneyin. Bu bitkileri içeren doğal bakımlar egzamalarınıza iyi gelecektir.

İpuçları

Egzamayı tedavi etmek için nedenini tam olarak belirlemek en iyi yoldur. Metallere, bitkilere ve hatta güneş ışığına duyarlılık alerjik cilt reaksiyonlarına yol açabilir.

Semptomlar devam ediyorsa ya da egzamayla ilgili endişeleriniz varsa, size doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Bu bilgiler profesyonel tıbbi tavsiyeler değildir. Daha çok tedavi sırasında neler yapmanıza dair ipuçlarıdır.  

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.