El çatlakları için ne yapılmalı

| 2012/12/21 | 0 Comments

 

Çatlak ellere bakım

El çatlaklarına bakım

Kuru ve çatlak eller acı vericidir ve çirkin dururlar. Olumsuz etkenlerden dolayı elleriniz özellikle kış aylarında çatlamaya daha meyilli olacaktır. Hele bir de kuru cilde sahipseniz, en ufak bir ihmalde elleriniz çatlamaya başlar. Peki el çatlakları için ne yapılmalı?

Etkili bir nemlendirici kullanın

El çatlakları için ne yapılmalı sorusunun en önemli yanıtı iyi bir nemlendiricinin asla ihmal edilmemesi gerektiğidir. Eğer çatlaklarınız oluşmuşsa, o zaman en etkili tedavi vazelin sürmek olacaktır. Ellerinizi yıkadıktan hemen sonra da nemlendirici bir krem sürmeniz gerekir. Ellerinizi aşırı sıcak veya aşırı soğuk suda yıkamaktan da kaçınmalısınız.

Koruyucu eldiven takın

Bulaşık yıkarken veya ev temizlik işleri yaparken lastik eldiven giyin. Deterjanlardan ellerinizi korumak için eldivenleri ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında soğuk havalarda ellerinizin üşümemesi ve soğuk görmemesi için eldiveni ihmal etmeyin. Soğuk hava ellerinizi kurutacaktır.

Elleri yıkarken

Gün içerisinde çeşitli nedenlerle ellerimizi birçok kez yıkamak durumunda kalıyoruz. Ne yazık ki, sert sabunlar ve aynı zamanda mikropları öldürmek için kullandığımız sıcak su cildimizin kurumasına neden oluyor. Amerikan Dermatoloji Akademisi yumuşak, nemlendirici sabun kullanmayı ve çok sıcak sudan kaçınarak elleri ılık suyla yıkamayı öneriyor. Ayrıca elleri kurularken de sertçe ovalamaktan kaçınmak, yumuşak bir havluyla ellere narin davranmak gerekiyor.

Ellere buhar banyosu

Yemek pişirirken, tencere ve tavalardan çıkar buharın üzerine ellerinizi tutun. Bu işlem ellerinizi nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca kış aylarında havadaki nemi yükseltmek için peteklerin üzerine bir bardak su koyabilirsiniz. Böylece ortamın nemi yeterli olacak ve hava cildinizi kurutmayacaktır.

İpuçları ve Uyarılar

  • Cildinizin nemli kalmasına yardımcı olmak için bol su içilmelidir.
  • Sağlıklı beslenme ve bol su içme cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.

Etiketler: , , ,

Kategori: Cilt Bakımı, El ayak Bakımı, Genel

Yazar Hakknda ()

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir