El çatlaklarından kurtulmak için doğal tedavi

0
Eller
El çatlaklarından kurtulmak

El çatlaklarından kurtulmak için doğal tedavi özellikle sonbahar ve kış gibi havanın neminin azaldığı, ellerinizin kuruyup çatlamaya başladığı zamanlarda kurtarıcınız olabilir. Çatlayan eller kolayca yarılabilirler. Bu da ellerinizde oldukça fazla ağrıya neden olur. Yaşlandıkça cildiniz daha az yağ salgılar bu nedenle ellerinizin sağlıklı ve nemli kalması için ekstra bir çaba sarf etmeniz gerekir. Aynı zamanda el bakımınızı ihmal ettiğinizde ve ellerinizi nemlendirmediğinizde de elleriniz çatlar. Doğal bir şekilde cilt kuruluğunuzu ve çatlaklarınızı iyileştirecek, ellerinizde oluşabilecek çatlakları önleyebilecek bir kaç yöntem bulunmaktadır.

Eldeki çatlaklarından kurtulmak için doğal tedavi: gereken malzemeler

 • Küçük bir salatalık
 • Bal
 • Mısır unu
 • Su
 • Yumuşak sabun
 • El losyonu
 • Duş yağı
 • Limon suyu
 • Yulaf ezmesi

Eldeki çatlaklarından kurtulmak için doğal tedavi tarifi

1

İki elinizi birlikte uygun bir biçimde mısır unu hamuruyla yıkayın ve ılık bir suyla durulayın. Mısır unu hamurunu yapmak için salatalığınızı soyun ve içindeki çekirdeklerini çıkarın. Salatalığın bir miktar suyunu sıkın ve 1 yemek kaşığı balla birlikte küçük bir kapta karıştırın.

2

Mısır ununu ılık bir suyla birlikte bir kaba koyun ve yumuşak sabunu hamur kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Mısır unu hamurunuzla ellerinizi yıkayın ve ılık suyla iyice durulayın. Salatalık ve balla hazırladığınız karışımı elinize sürün ve ellerinizi bir poşetle kapatın. Sarılı ellerinizi bir havluyla örtün ve 15 ile 20 dakika arasında bekledikten sonra havlunuzu açın ve poşeti çıkarın. 15 ile 20 dakika arasında beklemenizin ardından hemen ellerinizi iyice durulayın ve nemlendiricinizi sürün. Elleriniz tamamen iyileşene kadar haftada 2 veya 3 gün bunu tekrarlayın.

3

İçeriğinde krem barındıran Cetaphil ya da Dove gibi yumuşak sabunları kullanın. Krem içerikli yumuşak sabunlar ellerinizi nemli tutmanızı sağlayarak daha fazla çatlamasını engeller ve var olan çatlaklarınızı iyileştirmenize yardım eder.

4

Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce el losyonu kullanın. Aloe vera’lı el losyonları ise en çok önerilen ve tercih edilen türdür. Gün içinde sık sık el losyonlarını kullanmak elinizdeki çatlakları iyileştirir ve çatlakların yeniden oluşmasını önler.

5

El losyonunuzu iki kere sürün. Losyonunuzu bir kerede kalın bir tabaka halinde sürmek yerine süreceğiniz katmanı incelterek bir kez sürün. Tüm derinizde emildiğinden emin olacak kadar yaklaşık bir kaç dakika bekledikten sonra bir diğer ince katmanı sürün. El losyonunuzu 2 ince katman halinde sürmek 1 kalın katman olarak sürmekten daha iyidir.

6

Ellerinizi duş yağıyla yıkayın. Bu ellerinizi yumuşak bir sabunla kremlemenin başka bir alternatifidir. Çünkü duş yağı yumuşak sabunlarla aynı etkiyi sağlar. Duş yağı yumuşak bir sabun kadar ellerinizi temizleyemese de iyi bir şekilde çatlakları önler ve ellerinizi tedavi eder.

7

Bir kaç damla gliserinle bir kaç damla limon yağını karıştırın ve uyumadan önce karışımı masaj yardımıyla ellerinize sürün. Gliserin ve limon yağını semtinizdeki eczane ve aktarlardan kolayca bulabilirsiniz.

8

1 su bardağı pişmemiş eski usul yuvarlanmış yulaf ezmesini blenderda ya da mutfak robotunda tamamen un olana kadar öğütün. Bir kabın altına un haline getirilmiş yulaf ezmenizi koyun ve elinizi tüm ölü hücrelerinizden kurtulduğunuza emin olana kadar bununla ovun. Hemen ardından ellerinizi durulayın. Kuru ve yumuşak bir havluyla ellerinizi kurulayın ve el kreminizi sürün. Bir kaç dakika bekledikten sonra elinize biraz daha el kremi sürün. Un halindeki yulaf ezmenizi kullanırken ölü hücrelerinizi narince cildinizden uzaklaştırın. Böylece elinizi tedavi ederken tekrar çatlayıp zarar görmelerini de engelleyebilirsiniz.

9

Evinizin havasını nemlendirmek için buhar makinesi kullanın. Kuru hava cildinizi daha da çok kurutur. Eğer evinizdeki hava yeterli ölçüde nemliyse de bu durum elinizin nem kaybetmesine neden olmayacaktır.

İpucu ve Uyarılar

 • Ellerinizi olabildiğince az sıklıkta yıkayın. Ellerin çok fazla yıkanması kurumaya ve dolayısıyla ellerinizin çatlamasına neden olur.
 • Elinizi yıkamanız gerektiğinde avuç içlerinizi yıkamayı deneyin. Avuç içlerinin yıkanması elinizin üstünün yıkanmasından çok daha iyidir. Elinizin üstündeki deri daha incedir ve çok daha kolay kurur bu da kolaylıkla çatlamasına neden olur.
 • Ellerinizi kurutmak için vantilatörler ve otomatik el kurutucu fanlar yerine havlu kullanın. Eğer iş yeriniz havlu yerine sıcak hava üfleyiciler kullanıyorsa iş yerinize kendi havlularınızdan getirin. Sıcak hava üfleyicilerin elleri çatlattığı tespit edilmiştir.
 • Evinizde gazete okurken ya da manav alışverişinizi yerleştirirken, herhangi bir işi yaparken düz pamuklu eldivenler takın. Evinizdeki birçok şey cildinize zarar verebilecek ve elinizi çatlatabilecek potansiyeldedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.