El Damarlarının Şişmesi Neden Olur Nasıl Önlenir

0

elKadınların en çok önem verdiği konulardan bir tanesi de ellerinin güzellikleri ve sağlıklı olmaları hakkındadır. Bu noktada, belli zamanlarda yaşanabilen el damarlarının şişmesi sorunu ise bir takım nedenlere dayanmaktadır.

El damarlarının belli bir yaştan sonra daha belirgin bir hale gelmesi, hanımları bir miktar korkutabilir. Özellikle daha zayıf, daha açık tenli hanımlarda eldeki damarların genişleyerek görülür hale gelmesi olasıdır. Fakat bu noktada, korkulacak bir durum yoktur. Yaşın ilerlemesi ile beraber, deri üstünden görülmeye başlanan bu damarlar, sağlık açısından herhangi bir tehdit unsuru içermezler. Ancak yine de, bu durum ile ilgili bir takım bilinmesi gereken noktalar mevcuttur;

  • El damarlarının şişmesi sorunu, bacaktaki damar genişlemeleri gibi varis olarak değerlendirilmezler. Bu nedenle de, operasyonel bir müdahaleye ihtiyaç duyulmayabilir.
  • El damarları göründükçe, estetik açıdan hanımlar huzursuz hissedebilirler. Estetik ve güzellik kaygıları dışında, bu sıkıntının başka bir problemi tetiklemesi söz konusu değildir.
  • Daha çok klavye ile çalışan hanımlarda sıklıkla görülen bu sıkıntı, gün içinde el ve bileklerin belli aralıklarla dinlendirilmesi sonucu zaman içinde daha rahat bir görünüm alacaktır.
  • Orta yaş ve sonrası dönemini yaşayan hanımların, özellikle de ince ve beyaz tenli olanlarında bu durum daha sık görülebilmekte iken, bu damarların herhangi bir ağrıya ya da başka bir sıkıntıya sebep olmadığı bilinmektedir.

El Damarlarının Şişmesinin Önlenmesi Ve Tedavisi

Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan el damarlarının genişlemesi ya da şişmesi durumu, herhangi bir şekilde önlenememektedir. Çünkü bu durum, tamamen el üzerindeki toplardamarların görünmesi ile ilgilidir.

İşi gereği ellerini çok sık ve hızlı kullanan hanımlarda ise süreli ve uygun dinlenme aralıkları ile en azından bir süre bu sorun ertelenebilmektedir. Bilek ve eller doğru bir şekilde dinlendirilmelidir.

El damarlarının şişmesinden gerek fiziki olarak, gerek ise estetik olarak rahatsız olan hanımlar ise, uzman bir doktora giderek bu sıkıntılarına çare arayabilirler. Ellerde ortaya çıkan damar şişmesi sorunu, her ne kadar varis olarak anılmasa ve operasyon gerektirmese de, dileyen hastalara en fazla 3 seanslık bir tedavi ile müdahale yapılabilmektedir. Söz konusu müdahalede herhangi bir acı, ağrı ya da iz kalması yaşanmamaktadır.

Çok fazla tedbir seçeneği bulunmayan bu konu, cilt bakımı açısından oldukça önemli olup, gerektiğinde yapılabilecek olan tedavisinin de oldukça rahat olduğu bir durumu simgelemektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.