El yıkama nasıl olmalıdır?

0
El
El yıkama

Ellerinizi yıkamak el bakımının en önemli parçasıdır. Ayrıca ellerinizi yıkadığınızda ciddi bir hastalığa yakalanma riskiniz azalır. Özellikle işyerinde, ellerinizi yıkamak zorunludur, ancak ellerinizi doğru şekilde yıkadığınızdan emin olmalısınız. Ellerinizi yıkadığınızda, elleriniz temiz ve mikropsuz olmalıdır.

Doğru el yıkama teknikleri

1

Her zaman bir antibakteriyel sabun ve ılık su kullanın. Eller yıkanırken, sadece normal sabun ve soğuk su kullanmayın. Antibakteriyel sabunla ellerinizi yıkayarak mikropları öldürmüş olursunuz. Aynı zamanda ılık su kullanımı da önemlidir. Çoğu ev ve işyerlerinde, antibakteriyel sabun mevcut değildir. Bu durumda, yanında taşıyabileceğiniz boyutta antibakteriyel sabunlar satın alabilirsiniz.

2

Ellerinizi yıkadığınızda bileklerinize kadar tüm bölgeye sabun ve suyun değdiğinden emin olun. Parmak araları ve tırnak uçları dahil elleriniz iyice temizlenmelidir. Özenilmeden eller yıkandığında yeterli temizlik sağlanamamaktadır.

3

Ellerinizi yıkamak için yeterli zamanı harcayın. En az 10 saniye boyunca ellerinize sabunu yedirmelisiniz. Eğer mikroplu alanlara temas etmişseniz ve elleriniz fazla kirliyse bu yıkama süresi 30 saniye olmalıdır.

4

Ellerinizi yıkadıktan sonra ellerinizin kurumasını ve çatlamasını engellemek için bir el kremi veya el losyonu kullanmalısınız.

5

El yıkama mikrop birikimini ortadan kaldırmak için gün boyunca yapılmalıdır. Yiyecekleri hazırlamadan önce, mikroplu alanlarla temastan sonra, kontakt lens takmadan veya çıkarmadan önce ellerinizi yıkayın. Çeşitli aktiviteler sonrası ellerin yıkanması da önemlidir.

Çocuklarda el yıkamanın önemi

Çocukların sağlığını korumak için, ellerinin yıkanması çok önemlidir. Çocuklar yetişkinlerden daha çok nesnelerle temas halindedir ve mikroplardan daha fazla etkilenirler. Bu nedenle çocuklara el yıkamanın önemi anlatılmalı ve gün içerisinde yeterli miktarda el yıkaması teşvik edilmelidir. Çocuk parkında veya dışarıda oyun oynadıktan sonra, kedi köpek gibi evcil hayvanları sevdikten sonra, tuvalet sonrası ve yemek öncesi gibi zamanlarda çocukların ellerini yıkaması gerektiğini bilmeleri önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.