Elde egzama tedavisi nasıl olmalı

1
El bakımı
Elde egzama tedavisi

 

Egzama vücudun herhangi bir yerinde nüksedebilmektedir. Elde egzama tedavisi öncelikle egzamanın belirtisini ortadan kaldırmayla başlamalıdır. Egzama çocuklarda da erişkinlerde de görülebilmektedir. En çok rahatsız edici özelliği görüntüsü olsa da kişiye kaşıntı ve sızı verdiğinden günlük aktiviteleri de sekteye uğratabilmektedir.

Egzama her her 10 çocuktan 1’inde görülmektedir. Erişkinlerde ise bu oran daha azdır. Egzama erişkinlerde her 100 kişiden 3’ünde görülmektedir. Genellikle çevre koşulları egzamayı tetiklese de egzama daha çok ırsidir. Egzamaya neden olan gıdalar ve stres de egzama tetikleyici sebepleri arasında yer alır.

Bazen sert su ile sık el yıkamak sert suyun egzamayı tetiklediği düşüncesini doğurmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, sert su ile el yıkayan çocuklarda egzamanın görülmesinde bir yükselme olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Dolayısı ile suçlunun sert su değil muhtemel zararlı temizlik ürünleri olduğu düşünülmektedir.

Elde egzama gerçekten sıkıntılı bir durumdur. Eller en sık kullandığımız uzvumuzdur ve egzamada sürekli dikkat gerektiren bir rahatsızlık olduğundan gün içerisinde kendinizi kısıtlanmış hissedebilirsiniz.

Öncelikle bir dermatologla görüşmenizde fayda olacaktır. Ellerinize düzenli olarak kaortikosteroid bir krem uygulamanız faydalı olacaktır. Bu tarz kremler hem iyileşmeyi daha kısa süreye indirir hem de ellerdeki kuruluğun ve buna bağlı olarak gelişen çatlakların önüne geçer. Kremi uyguladıktan sonra ellerin üzerini nemli bir bezle sarmak da faydalı olacaktır. Böylece kaşıntıyı ve ellerdeki kabarmaları da önlemiş olursunuz.

Antihistaminik kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazen doktorunuz size el egzaması için tedavi amacıyla antihistaminik önerebilir. Bunun gibi reçetesiz satılan ilaçlar ellerdeki kaşıntıyı azaltabilmektedir.

İçeriğinde parfüm veya alkol olmayan bir el kremi ile ellerinizi düzenli olarak nemlendirmenizde fayda olacaktır. Ellerinizi ilk olarak hafif bir temizleyici ile yıkayın ve ardından nemlendirici sürün.

Bazen, sabunlar ve bazı temizleyiciler elde egzamayı alevlendirebilir. Parfüm, alkol, ağır kimyasallar içeren temizlik ve cilt bakımı ürünlerinden uzak durmalısınız.

Ayrıca kuru hava da elde egzamayı kötüleştirebilir. Siz her ne kadar bol su içerek ve cildinizi nemlendirerek ciltteki nemi arttırmayı amaçlasanız da havanın kuruluğu cildinizi de etkileyecektir. Mümkünse havayı nemlendiren makineler kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında radyatörün üzerine koyacağınız su bile havayı nemlendirebilir.

Bazı durumlarda elde egzamayı tetikleyen bazı maddeler olabilmektedir. Bu maddeler elde egzamanızı arttırabilir. Bu maddeleri keşfetmek zamana ve dikkatinize bağlı olacaktır. Örneğin biraz önce bahsettiğimiz gibi sabunlar, parfümler ve kimyasal içeren kremler bu etkenlerden sadece birkaçıdır. Egzamanızı tetikleyen en iyi nedeni yine siz bulabilirsiniz. Önlemleri de kendi kendinize bu şekilde alabilirsiniz. Mesela ev işlerinde eldiven kullanmak basit ancak son derece etkili bir önlemdir. Kısaca cildin doğal nemini ve yağ dengesini bozmayacak şekilde yaşam tarzınızı yeniden yapılandırmanızda büyük faydalar olacaktır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.