Elde egzama

0
Ellerde egzama
Elde egzama

Elde egzama kaşıntılı ve rahatsız edici olmasının yanında nahoş bir görünüme neden olur. Hem estetik görünüş açısından hem de günlük yaşamımızı kötü etkilemesinden dolayı elde egzamanın tedavi edilmesi gerekir. Elde egzama sorunu yaşayan kişilerin ilk merak ettikleri soru : “Ellerde egzama neden olur”dur. Elde egzama nedenleri birkaç ana başlık altında birleşmiştir. Ancak kesin olarak egzamanızın sebebini doktorunuz daha net şekilde yanıtlayacaktır.

Elde egzamanın genetik nedenleri

Egzama zaten genel olarak genetik nedenlere bağlıdır. Dolayısı ile elde egzamanız varsa bunun da nedeni büyük oranda genetik faktörler olabilir. Eğer akrabalarınızda veya atalarınızda egzama sorunu varsa sizin de bu sorunu yaşıyor olmanız olasıdır. Bunun yanında eğer aile ve akrabalar arasında astım veya saman nezlesi rahatsızlığı olanlar varsa genlerinizde egzamaya neden olan faktörler bulunabilmektedir.

Elde egzama alerjik olabilir

Sabun, çeşitli gıdalar, hayvanlar, motor yağları veya yakıtlar genel olarak alerji faktörleri arasında yer alırlar. Alerjinizin olup olmadığını doktorunuzun size uygulayacağı testler yardımıyla öğrenebilirsiniz. Alerjik egzama, alerji kaynaklarından uzak durulduğunda yaşamınızı kötü etkilemeyecektir. Alerjiler, kokuları ve ev temizlik ürünlerinde kimyasal el egzamaya neden olabilir.

Aşırı Terleme

Sıcak havaların etkisiyle ellerde terleme olması elde egzama nedenleri arasındadır. Elde egzamanın süresini de aşırı el terlemesi uzatabilmektedir.

Diğer Nedenler

Zayıf kan dolaşımı, çok kuru cilt, çölyak hastalığı veya lenfoma gibi hastalıklar elde egzamanın diğer nedenleridir. Enfeksiyonlar da egzamaya neden olabilir. Elinizde herhangi bir yara veya çizik oluştuğunda, elinizi sürekli temizlemeli ve mikroplu yerlere elinizi değdirmemeye çalışmalısınız.  Cilt bakımınıza önem vererek, egzamanın oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.